امروز: یکشنبه 29 دی 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
لینک دوستان
بلوک کد اختصاصی

تحقیق چدنهای پر آلیاژ

تحقیق چدنهای پر آلیاژ دسته: مکانیک
بازدید: 73 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 340 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 38

تحقیق چدنهای پر آلیاژ در 38 صفحه word قابل ویرایش با فرمت doc

قیمت فایل فقط 9,500 تومان

خرید

تحقیق چدنهای پر آلیاژمقدمه

نخستین خانواده چدنهای پر آلیاژ كه بیشترین اهمیت را كسب كردند چدنهای نایهارد بودند با زمینه مارتنزینی، كاربیدی، كربن در آنها از 5/2% تا 6/3% متغیر می‌باشد. در این چدنها تشكیل عنصر اساسی است كه به منظور به تعویق افتادن تشكیل پرلیت است و كاهش سرعت بحرانی سرد شدن در رنج 3/3% تا5/0 به كار می‌رود كه نتیجتاً مارتزیت به همراه مقداری آستیت باقیمانده در زمینه ساختار به وجود می‌آید. كروم در رنج %5/3 – 4/1% اضافه می‌شود، برای حصول اطمینان از اینكه مازاد كربن آلیاژ به جرم كاربیدهای پایدار می‌سازد و همچنین از خاصیت گرافیت زایی نیكل نیز جلوگیری به عمل می‌آید. تركیب كاربیدها به علاوه مارتنزیت زمینه‌ای با مقاومت سایشی خوبی ایجاد می‌كند. تعیین درصد عناصر آلیاژی در چدنهای نایهار بستگی دارد به ابعاد قطعه و خواصی كه از آن انتظار می‌رود. زمانیكه مقاومت سایشی خوب و ضربه‌پذیری پایین مورد نظر باشد كاربیدهای درشت‌تر انتخاب شده و نتیجتاً درصد كربن بین 6/3 -3/3% انتخاب می‌شود و زمانیكه قطعه در معرض بارهای ضربه‌ای قرار می‌گیرد كربن بین 2/3-7/2% متغیر خواهد بود. درصد عناصر بستگی به سرعت سرد شدن و ضخامت قطعه دارد برای قطعات با ضخامت 1 تا 2 اینچ سیكل بین 2/4 – 4/3% برای به تعویق انداختن در تبدیل پرلیتی و اطمینان از تبدیل كامل مارتنزیتی ضروری است. چنانچه ضخامت قطعه بالاتر باشد نیكل از 5/5 – 4% مورد استفاده قرار می‌گیرد تا پرلیت تشكیل شود.

در نایهارد نوع II چنانچه درصد نیكل پایین باشد پرلیت تشكیل می‌شود و چنانچه مقدار نیكل زیاد باشد به پایداری استنیت كمك می‌كند. تفاوت اصلی در بین 4 آلیاژ چدنهای نایهارد در كاربردد آنهاست. در جدول زیر كه بر اساس ASTM است مشخصات كلی این 4 كلاس متفاوت نایهارد با هم مقایسه شده است:

M5%

%cr

% Ni

%mn

%si

%T.c

Tape

Specify no

Specifying body

Min

4/1

5/3

3

A

A532

Fe3c

(fecr)7c3

Astm

Max

1

4

5

3/1

8/0

6/3

Min

4/1

5/3

5/2

B

Max

1

4

5

3/1

8/0

3

Min

1/1

7/2

9/2

C

Max

1

5/1

4

3/1

8/0

7/3

Min

7

5

1

5/2

D

Max

1

11

7

3/1

2/2

6/3

مقاومت به ضربه نوع D بسیار بالاتر از سه مورد قبل (A, B, C) می‌باشد. SI در آن بالاست و نقش كمك كردن به تشكیل كاربید را تسریع می‌كند چون حلالیت كربن در گاما را كاهش می‌دهد. چدنهای نیكل- سخت بوفور در عملیات خرد كردن، پودر كردن، نورد كردن، و حمل مواد به كار برده می‌شوند. دو گروه عمده چدن نیكل سخت وجود دارند، چدنهای با 4% نیكل و چدنهای با 6% نیكل و 9% كروم كه معمولاً به نیكل سخت 2 و 4 موسوم‌اند. نوع 2 چدن نیكل سخت شامل كاربیدهای یوتكتیكی M3C  لدبوریتی است و بنابراین دارای چقرمگی كمی است در صورتیكه نوع 4 چدن نیكل سخت عمدتاً شامل كاربیدهای ناپیوسته M7C3  است و در نتیجه چقرمگی نیكل سخت 4 بیشتر است. چدن نیكل سخت نوع 2 چقرمگی كمتری دارد عمدتاً در تولید غلطكهای فلز كاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

متالورژی و كاربرد چدنهای نیكل- سخت نوع 4 تقریباً مشابه چدنهای پركروم است. اما مشاهده شده است  كه در كاربردهای خاص مانند گلوله‌های آسیاب و جدار پوسته آسیابهای سیمان با قطر زیاد كه قطعات ریختگی در آن هم تحت سایش و هم ضربات مكرر سنگین قرار دارند نیكل سخت 4 مقاومت لازم برای شكست را ایجاد نمی‌كند. به طور كلی مقاومت شكست چدنهای پركروم بیش از چدنهای نیكل سخت 4 است. مشخصه‌ای كه سبب ارجحیت بارز چدنهای نوع نیكل سخت 4 در مقایسه با چدنهای پركروم می‌شود قابلیت سختی‌پذیری عالی آن است.

محدودیت استفاده از این نوع چدنها مخصوصاً در نوع 2، مربوط به شبكه پیوسته كاربید آهن می‌شود كه دانه‌های آستینت رادر خود احاطه كرده است و باعث تردی آن می‌گردد. همچنین در مقاطع ضخیم این نوع چدنها را نمی‌توان تولید نمود زیرا امكان به وجود آمدن گرافیت آزاد و كاهش مقاومت به سایش وجود دارد. دیگر اینكه سختی فاز كاربید آهن از كاربیدهای آلیاژی كمتر است. سمانتیت یا كاربید آهن را می‌توان با كاربیدهای دیگر جایگزین نمود به این طریق این امكان وجود دارد كه چدنی تولید نمود كه فاز كاربید آن از سمانتیت سخت تر بوده و از نظر ساختاری نیز خواص مكانیكی بهتری را عاید نماید.

ساختمان سطح مقطع و تاثیر آن روی خواص مكانیكی:

عواملی كه روی خواص این گونه چدنها مخصوصاً بر روی سختی ضربه‌پذیری آن اثر می‌گذارند عبارتند از:

قیمت فایل فقط 9,500 تومان

خرید

برچسب ها : چدنهای پر آلیاژ , چدنها , تحقیق درمورد چدن , تحقیق چدنهای پر آلیاژ , بررسی چدنهای پر آلیاژ , ساختمان سطح مقطع و تاثیر آن روی خواص مكانیكی , دانلود مقاله بررسی چدنهای پر آلیاژ , دانلود تحقیق چدن ها , پروژه , پژوهش , مقاله , جزوه , تحقیق , دانلود پروژه , دانلود پژوهش , دانلود مقاله , دانلود جزوه , دانلود تحقیق

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر
بسته آموزشی کسب در امد از تعمیر لامپ کم مصرف (تخفیف 50%به مدت محدود)

لذت درآمدزایی ساعتی ۳۵٫۰۰۰ تومان در منزل
فقط با ۵ ساعت کار در روز درآمد روزانه ۱۷۵٫۰۰۰ تومانی

دانلود بسته آموزشی کسب در امد از تعمیر لامپ کم مصرف (تخفیف 50%به مدت محدود)