امروز: دوشنبه 12 خرداد 1399
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
لینک دوستان
بلوک کد اختصاصی

همه چیز درباره موتور های جستجو گر درجهان

همه چیز درباره موتور های جستجو گر درجهان دسته: کامپیوتر و IT
بازدید: 265 بار
فرمت فایل: docx
حجم فایل: 110 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 32

موتور های جوست جو گر وقتی جستجویی در یک موتور جستجوگر انجام و نتایج جستجو ارایه می شود، کاربران در واقع نتیجه کار بخش های متفاوت موتور جستجوگر را می بینند موتور جستجوگر قبلا پایگاه داده اش را آماده کرده است و این گونه نیست که درست در همان لحظه جستجو، تمام وب را بگردد بسیاری از خود می پرسند که چگونه ممکن است گوگل در کمتر از یک ثانیه تمام سایت های

قیمت فایل فقط 2,000 تومان

خرید

همه چیز درباره موتور های جستجو گر درجهان

موتورهای جستجو چگونه کار می کنند؟

وقتی جستجویی در یک موتور جستجوگر انجام و نتایج جستجو ارایه می شود، کاربران در واقع نتیجه کار بخش های متفاوت موتور جستجوگر را می بینند. موتور جستجوگر قبلا" پایگاه داده اش را آماده کرده است و این گونه نیست که درست در همان لحظه جستجو، تمام وب را بگردد. بسیاری از خود می پرسند که چگونه ممکن است گوگل در کمتر از یک ثانیه تمام سایت های وب را بگردد و میلیون ها صفحه را در نتایج جستجوی خود  ارایه کند؟

گوگل و هیچ موتور جستجوگر دیگری توانایی انجام این کار را ندارند. همه آنها در زمان پاسخ گویی به جستجوهای کاربران، تنها در پایگاه داده ای که در اختیار دارند به جستجو می پردازند و نه در وب! موتور جستجوگر به کمک بخش های متفاوت خود، اطلاعات مورد نیاز را قبلا" جمع آوری، تجزیه و تحلیل می کند، آنرا در پایگاه داده اش ذخیره می نماید و به هنگام جستجوی کاربر تنها در همین پایگاه داده  می گردد. بخش های مجزای یک موتور جستجوگر عبارتند از:

Spider یا عنکبوت

Crawler یا خزنده

Indexer یا بایگانی کننده

Database یا پایگاه داده

Ranker یا سیستم رتبه بندی

الف Spider- (عنکبوت)

اسپایدر یا روبوت (Robot)، نرم افزاری است که کار جمع آوری اطلاعات مورد نیاز یک موتور جستجوگر را بر عهده دارد. اسپایدر به صفحات مختلف سر می زند، محتوای آنها را می خواند، لینکها را دنبال می کند، اطلاعات مورد نیاز را جمع آوری می کند و آنرا در اختیار سایر بخش های موتور جستجوگر قرار می دهد. کار یک اسپایدر، بسیار شبیه کار کاربران وب است. همانطور که کاربران، صفحات مختلف را بازدید می کنند، اسپایدر هم درست این کار را انجام می دهد با این تفاوت که اسپایدر کدهای HTML صفحات را می بیند اما کاربران نتیجه حاصل از کنار هم قرار گرفتن این کدها را.

اما یک اسپایدر آنرا چگونه می بیند؟

برای این که شما هم بتوانید دنیای وب را از دیدگاه یک اسپایدر ببینید، کافی است که کدهای HTML صفحات را مشاهده کنید.برای این کار به شکلهای زیر نگاه کنید.

 اسپایدر، به هنگام مشاهده صفحات، بر روی سرورها رد پا برجای می گذارد. شما اگر اجازه دسترسی به آمار دید و بازدیدهای صورت گرفته از یک سایت و اتفاقات انجام شده در آن را داشته باشید، می توانید مشخص کنید که اسپایدر کدام یک از موتورهای جستجوگر صفحات سایت را مورد بازدید قرار داده است

اسپایدرها کاربردهای دیگری نیز دارند، به عنوان مثال عده ای از آنها به سایت های مختلف مراجعه می کنند و فقط به بررسی فعال بودن لینک های آنها می پردازند و یا به دنبال آدرس ایمیل (Email) می گردند.

ب- Crawler (خزنده)

کراولر، نرم افزاری است که به عنوان یک فرمانده برای اسپایدر عمل می کند. آن مشخص می کند که اسپایدر کدام صفحات را مورد بازدید قرار دهد. در واقع کراولر تصمیم  می گیرد که کدام یک از لینک های صفحه ای که اسپایدر در حال حاضر در آن قرار دارد، دنبال شود. ممکن است همه آنها را دنبال کند، بعضی ها را دنبال کند و یا هیچ کدام را دنبال نکند.

کراولر، ممکن است قبلا" برنامه ریزی شده باشد که آدرس های خاصی را طبق برنامه، در اختیار اسپایدر قرار دهد تا از آنها دیدن کند. دنبال کردن لینک های یک صفحه به این بستگی دارد که موتور جستجوگر چه حجمی از اطلاعات یک سایت را می تواند (می خواهد) در پایگاه داده اش ذخیره کند. همچنین ممکن است اجازه دسترسی به بعضی از صفحات به موتورهای جستجوگر داده نشده باشد.

شما به عنوان دارنده سایت، همان طور که دوست دارید موتورهای جستجوگر اطلاعات سایت شما را با خود ببرند، می توانید آنها را از بعضی صفحات سایت تان دور کنید و اجازه دسترسی به محتوای آن صفحات را به آنها ندهید. موتور جستجو اگر مودب باشد قبل از ورود به هر سایتی ابتدا قوانین دسترسی به محتوای سایت را (در صورت وجود) در فایلی خاص بررسی می کند و از حقوق دسترسی خود اطلاع می یابد. تنظیم میزان دسترسی موتورهای جستجوگر به محتوای یک سایت توسط پروتکل Robots انجام می شود. به عمل کراولر ، خزش (Crawling) می گویند.

ج- Indexer (بایگانی کننده)

تمام اطلاعات جمع آوری شده توسط اسپایدر در اختیار ایندکسر قرار می گیرد. در این بخش اطلاعات ارسالی مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرند و به بخش های متفاوتی تقسیم می شوند. تجزیه و تحلیل بدین معنی است که مشخص می شود اطلاعات از کدام صفحه ارسال شده است، چه حجمی دارد، کلمات موجود در آن کدامند، کلمات چندبار تکرار شده اند، کلمات در کجای صفحه قرار دارند و ... .

در حقیقت ایندکسر، صفحه را به پارامترهای آن خرد می کند و تمام این پارامترها را به یک مقیاس عددی تبدیل می کند تا سیستم رتبه بندی بتواند پارامترهای صفحات مختلف را با هم مقایسه کند. در زمان تجزیه و تحلیل اطلاعات، ایندکسر برای کاهش حجم داده ها از بعضی کلمات که بسیار رایج هستند صرفنظر می کند. کلماتی نظیر a ، an ، the  ، www ، is و ... . از این گونه کلمات هستند.

د - Database (پایگاه داده)

تمام داده های تجزیه و تحلیل شده در ایندکسر، به پایگاه داده ارسال می گردد. در این بخش داده ها گروه بندی، کدگذاری و ذخیره می شود. همچنین داده ها قبل از آنکه ذخیره شوند، طبق تکنیکهای خاصی فشرده می شوند تا حجم کمی از پایگاه داده را اشغال کنند. یک موتور جستجوگر باید پایگاده داده عظیمی داشته باشد و به طور مداوم حجم محتوای آنرا گسترش دهد و البته اطلاعات قدیمی را هم به روز رسانی نماید. بزرگی و به روز بودن پایگاه داده یک موتور جستجوگر برای آن امتیاز محسوب می گردد. یکی از تفاوتهای اصلی موتورهای جستجوگر در حجم پایگاه داده آنها و همچنین روش ذخیره سازی داده ها در پایگاه داده است.و- Ranker (سیستم رتبه بندی)

بعد از آنکه تمام مراحل قبل انجام شد، موتور جستجوگر آماده پاسخ گویی به سوالات کاربران است. کاربران چند کلمه را در جعبه جستجوی (Search Box) آن وارد می کنند و سپس با فشردن Enter منتظر پــاسخ می مانند. برای پاسخگویی به درخواست کاربر، ابتدا تمام صفحات موجود در پایگاه داده که به موضوع جستجو شده، مرتبط هستند، مشخص می شوند. پس از آن سیستم رتبه بندی وارد عمل شده، آنها را از بیشترین ارتباط تا کمترین ارتباط مرتب می کند و به عنوان نتایج جستجو به کاربر نمایش می دهد.

حتی اگر موتور جستجوگر بهترین و کامل ترین پایگاه داده را داشته باشد اما نتواند پاسخ های مرتبطی را ارایه کند، یک موتور جستجوگر ضعیف خواهد بود. در حقیقت سیستم رتبه بندی قلب تپنده یک موتور جستجوگر است و تفاوت اصلی موتورهای جستجوگر در این بخش قرار دارد. سیستم رتبه بندی برای پاسخ گویی به سوالات کاربران، پارامترهای بسیاری را در نظر می گیرد تا بتواند بهترین پاسخ ها را در اختیار آنها قرار دارد.

یک موتور جستجوگر به وسیله الگوریتمی که در اختیار دارد، تصمیم می گیرد که صفحات مرتبط را چگونه در نتایج جستجو مرتب و رتبه بندی کند. در حال حاضر قدرتمندترین سیستم رتبه بندی را گوگل در اختیار دارد.

 مفاهیم و اصطلاحات دنیای جستجو و موتورهای جستجوگر

قبل از شروع گفتگو درباره هر موضوعی نیاز به آن است که مفاهیم اولیه و اصطلاحات رایج در آن موضوع، بیان شود تا طرفین گفتگو راحت تر به منظور یکدیگر پی ببرند. برخی از مفاهیم و اصطلاحات حوزه SEO در این مقاله شــرح داده شده است.

Spider, Crawler, Robot

نرم افزاری است که کار جمع آوری اطلاعات از صفحات سایتهای مختلف را بر عهده دارد.

Directory

فهرست. نوعی از موتورهای جستجوگر که پایگاه داده آن توسط ویراستاران تکمیل می گردد. در آنها سایتها در گروههایی موضوعی دسته بندی می شوند.

Keyword

بــه واژه ها ی مهم (کلیدی) هر صفحه گفته می شود. اما غالبا" منظور کلماتی است که دوست داریم با آنها رتبه های مناسبی کسب کنیم.

Keyword Density

چگالی کلمه، منظور تعداد دفعات تکرار واژه های کلیدی در مقایسه با سایر کلمات متن است.Keyword Staffing

تکرار یک کلمه به دفعات و پشت سر هم به منظور بالا بردن چگالی کلمه. این کار تقلب محسوب می شود.

Tinny Text

نوشتن متن با اندازه های بسیار کوچک و ریز به گونه ای که کلمات بسیاری بدین ترتیب در یک خط قرار داده می شود و به سختی نیز در صفحه قابل رویت هستند. نوشتن مطالب به این صورت، تقلب محسوب است.

Invisible Text

متن نامرئی. منظور استفاده از متن های همرنگ با پس زمینه صفحه است. متن هایی که از دید کاربران مخفی می ماند. به عنوان مثال اگر پس زمینه یک صفحه سیاه است، متن صفحه نیز با رنگ سیاه نوشته می شود تا دیده نشود . این نوع متن ها از مصادیق تقلب می باشند.

Spam

تقلب، به تمام تلاش هایی گفته می شود که به کمک آن سعی می شود از راه های غیر معمول، رتبه های بالایی کسب شود. یا در اختیار گذاردن اطلاعاتی که موتورهای جستجوگر آنرا دوست ندارند (اطلاعات ناخواسته) مانند تکرار یک کلمه به دفعات و پشت سر هم، استفاده از متن های هم رنگ زمینه و ...


ALT tag

محتوای این شناسه، متنی است که یک عکس را توضیح می دهد.

Deep Crawl

به معنای این است که موتور جستجوگر، می تواندصفحات زیادی از یک سایت را در پایگاه داده اش قرار دهد. موتور جستجوگر هرچه پایگاه داده اش بزرگتر باشد، صفحات بیشتری از یک سایت را می تواند در پایگاه داده اش قرار دهد. همه موتورهای جستجوگر دارای این ویژگی نمی باشند. Robots.txt

با این فایل متنی و ساده، میزان دسترسی موتور جستجوگر به محتوای یک "سایت" را می توان کنترل کرد.

META robots tag

به کمک این شناسه میزان دسترسی موتور جستجوگر به محتوای یک "صفحه" را می توان کنترل کرد.

Link

پیوند. در واقع پلی بین دو صفحه است. به کمک آن می توان از یک صفحه به صفحه دیگر رفت.

Link Popularity

مقصود این است که چه تعداد از سایت های دیگر به سایتی مشخص لینک کرده اند یا اینکه از چند سایت دیگر می توان به کمک پیوندها به سایتی مشخص رفت.

Link Reputation

اشاره به این دارد که سایر سایتها درباره سایتی که بدان لینک داده اند، چه می گویند. عموما در این موارد عنوان، متن لینک و کلمات اطراف لینک در سایت مقصد، بررسی می شوند.

Learn Frequency

بعضی از موتورهای جستجوگر می توانند تشخیص دهند که محتوای صفحات پس از چه مدتی تغییر می کند (به روز می گردد) و بعد از آن مدت به آن صفحات مراجعه می کنند.

URL-Uniform Resource Locator

به آدرس منحصر به فرد هر منبع موجود در اینترنت گفته می شود. این منبع می تواند یک صفحه وب، یک فایل متنی و... باشد

Stop Word

به کلماتی گفته می شود که در کل اینترنت از آنها بسیار استفاده شده است. کلماتی نظیرthe, a, an, web www, home page, و ...

Meta tags

به کمک این شناسه ها، اطلاعاتی از صفحه در اختیار بینندگان (موتور جستجوگر، مرورگرها و ...) قرار داده می شود.


META Keywords

به کمک آن، کلمات کلیدی صفحه در اختیار موتورهای جستجوگر قرار داده می شود.

META Description

به کمک آن، توضیحی مختصر از صفحه در اختیار موتورهای جستجوگر قرار داده می شود.

Stemming

به معنای این است که موتور جستجوگر می تواند صورت های مختلف یک کلمه را جستجو کند. به عنوان مثال با جستجوی swim موتور جستجوگر به دنبال swimmer ، swimming نیز می گردد. همه موتورهای جستجوگر دارای این ویژگی نمی باشند.

Rank

رتبه یک صفحه در نتایج جستجو است زمانی که جستجویی مرتبط با محتوای آن صفحه انجام می شود.

Spam indexing

منظور طراحی و معرفی صفحاتی به موتورهای جستجوگر است که کیفیت نتایج جستجو را پایین می آورند. موتورهای جستجوگر تمایل دارند که کاربران بارها و بارها به آنها مراجعه کنند و کیفیت بالای نتایج می تواند این روند را تضمین کند. لذا آنها هرکدام به نوعی سعی در تشخیص صفحاتی دارند که کیفیت نتایج جستجو را پایین می آورد. برخی از این موارد عبارتند از: ساختن صفحاتی که همگی دارای محتوای یکسانی اند، تکرار یک کلمه بیش از حد و ...

Comment

توضیحاتی است که طراحان سایت در لا به لای کدهای HTML می گنجانند تا برای فهمیدن وظیفه بخش های متفاوت کدهای HTML در مراجعات آتی نیازی به صرف وقت بسیار نداشته باشند.

 گوگل محبوبترین موتور جستجو:

ا«گوگل» یکى از بزرگ‌‌ترین موتورهاى جست‌وجوى جهان در اینترنت است که بیش از تمام موتورهاى جست‌وجوى دیگر و به ویژه براى فارسى زبان‌‌ها، کاربرد دارد.

به دلیل قابلیت‌‌هاى گوگل(Google)، اغلب کاربران تمایل دارند براى جست‌وجوى اطلاعات در تصاویر و صفحات از این موتور جستجو که قابلیت جست‌وجوى فارسى نیز دارد، استفاده کنند.

بنابراین گزارش، توسط گوگل، مى‌‌توان به جست‌وجوى تصاویر، ترجمه صفحات وب، فایل‌‌هایPDF، لینک‌‌هاى درون Cached نگه‌‌داشته شده، صفحات مشابه‌‌ و افرادى که به کاربران لینک کرده‌‌اند، پرداخت.

گفتنى است، اگر چه گوگل به عنوان یکى از مشهورترین موتورهاى جست‌وجو، تقریبا براى تمام کاربران شناخته شده است‌‌، ولى بسیارى از کاربران با کاربردها و قابلیت‌‌هاى ویژه این موتور جست‌وجو آشنا نیستند. این گزارش حاکى است، گوگل، سد زبان را با قابلیت ترجمه جدید خود(بتا) شکسته و با استفاده از قابلیت ترجمه با ماشین، این موتور به انگلیسى زبانان قابلیت استفاده از بسیارى صفحات غیر انگلیسى را مى‌‌دهد. همچنین، توسط این موتور مى‌‌توان به جست‌وجوى بیش از 250 میلیون تصویر قابل مشاهده در فهرست پرداخت و یا فایل‌‌هاى PDF را مورد جست‌وجو قرار داد، فهرست سندهایى که گوگل براى کاربران مى‌‌یابد، اکنون فایل‌‌هاى PDF را نیز در بر مى‌‌گیرد و ذخیره‌سازى یک عکس از هر صفحه به عنوان نسخه پشتیبان براى زمانى که صفحه اصلى موجود نباشد، از دیگر امکانات این موتور است.

گفتنى است، وقتى کاربر بر روى Similar pages براى دیدن نتیجه یک جست‌وجو کلیک کند، گوگل به صورت خودکار صفحات مربوطه را براى رسیدن به نتیجه، اکتشاف مى‌‌کند، با تایپ آدرس مقابل کلمه Link در محل جست‌وجوى گوگل مى‌‌توان کسانى که به آدرس تایپ شده کاربر لینک داده‌‌اند را، دریافت کرد.

همچنین، با قرار دادن آدرس دامین یک سایت در مقابل کلمه Sit در محل جست‌وجوى گوگل مى‌‌توان جست‌وجوى خود را به دامین آن سایت محدود کرد و در آخر با کلیک کردن بر روى گزینه«یا شانس یا اقبال» (I m feeling lucky)، مى‌‌توان به اولین صفحه وبى که گوگل جست‌وجو کرده رفت، بدون آن‌‌ که نتایج دیگر جست‌وجو را مشاهده کرد.

بر اساس تازه‌ترین نظرسنجی انجام شده ، "Google" به عنوان محبوب ترین موتور جستجوگر برای کاربران ایرانی شناخته شد.

در این نظرسنجی که در سایت "ایران سئو" انجام شد، از کاربران خواسته شده است تا "موتور جستجوگر محبوب" خود را مشخص کنند.

بنا بر نتایج به دست آمده از نظرسنجی مذکور، سایت گوگل با اختلاف زیادی در رده اول با کسب ‪ ۶۷درصد آراء و سایت "یاهو" با کسب ‪ ۱۲درصد آراء در رده دوم قرار گرفته است.

رتبه‌های بعدی این نظر سنجی به"‪ASK" با ‪ ۱۱درصد و "MSN" با سه درصد اختصاص یافته است.

پنج درصد آرا نیز به سایر موتورهای جستجوگر داده شد.

بنا بر گزارش سایت ایران سئو ، مقایسه این نظرسنجی با نمونه‌های مشابه که در خارج از کشور انجام شده است، نشان می‌دهد که اختلاف گوگل با رقبای اصلی آن یعنی یاهو و ‪ MSNبسیار چشمگیر است.

در این گزارش امده است: پشتیبانی مناسب گوگل از زبان فارسی مهمترین دلیل در کسب این جایگاه است.

در این نظرسنجی دو هزار و ۵۰۷ کاربر اینترنت شرکت کرده اند.

 بزرگترین بانک‌های اطلاعاتی جهان

حدس بزنید بزرگ‌ترین بانک‌های اطلاعاتی (Database) جهان کدامند؟ برای یافتن پاسخ کافی است حضور ذهن داشته باشید تا نام دوتا از بزرگ‌ترین‌ها را به خاطر بیاورید. بله! آن‌ها گوگل و یاهو هستند. این بانک‌های اطلاعاتی غول‌آسا یک نسخه از جدیدترین صفحات وب اکثر سایت‌های اینترنتی جهان را در خود ثبت کرده‌اند. البته بحث درباره این که کدام یک از این دو بانک بزرگ‌تر است، سال‌هاست جریان دارد و گویا پایانی هم برای آن متصور نیست.

مقامات مسئول هریک از دو سایت آمار متفاوتی درباره خود و دیگری ارائه می‌دهند و البته طرفداران این دو رقیب نیز نظرات متفاوتی دارند. با این وجود، از شواهد چنین برمی‌آید که دیتابیس گوگل به مراتب بزرگ‌تر از یاهو است و این را می‌توان از تفاوت تعداد صفحات ثبت شده در موتور جست‌وجوی این دو و نیز تعداد مراجعات از هر یک از آن‌ها به یک سایت مشخص حدس زد.

از سال 2001 به این سو، یک شرکت تحقیقاتی به نام وینتر (Winter) دست به ابتکار جالبی زده است. این شرکت تلاش می‌کند هر دو سال یک‌بار فهرست بزرگ‌ترین بانک‌های اطلاعاتی جهان را براساس یک روش پژوهشی معین تهیه و منتشر کند. تحقیق وینتر فقط آن دسته از شرکت‌هایی را شامل می‌شود که حجم دیتابیس مورد استفاده آن‌ها حداقل یک ترابایت (هزار گیگابایت) باشد.

با این حال، چون هدف این شرکت از تهیه فهرست رده‌بندی مذکور، مقایسه قدرت و کارایی نرم‌افزارهای تجاری مدیریت بانک‌های اطلاعاتی است، متأسفانه نام گوگل در این رده‌بندی دیده نمی‌شود؛ زیرا گوگل از یک سیستم فایلی ویژه استفاده می‌کند و به هیچ نرم‌افزار تجاری خاص برای ایجاد بانک اطلاعاتی خود متکی نیست. بنابراین می‌توان حدس زد که اولین نام در فهرست ده دیتابیس بزرگ جهان در این فهرست، همان یاهو است.

یاهو در صدر

طبق گزارش شرکت وینتر در سال 2005، بانک‌اطلاعاتی یاهو بیش از صد ترابایت ( صدهزار گیگابایت) حجم دارد. جالب است بدانید این دیتابیس عظیم‌ روی نرم‌افزار مشهور اوراکل و سیستم‌عامل قدرتمند یونیکس بنا شده است. یاهو نرم‌افزار اوراکل را مستقیماً از شرکت اوراکل خریداری کرده است، اما سرورهای یاهو از نوع Prime Power و ساخت شرکت فوجیتسو زیمنس است و سیستم ذخیره‌سازی اطلاعات این بانک اطلاعاتی غول‌آسا را شرکتEMC  به یاهو فروخته است.                                                                      

موتور جستجو گر داخلی سایت

در صورتیکه پورتال و یا وب سایت شما دارای آنچنان وسعتی که نیاز به نصب و راه اندازی موتور جستچو در کارگزار اختصاصی، وجود ندارد، شما می توانید مشترک خدمات جستجوی سفارشی ما شوید.

موتور جستجوگر رادکام در رایانه های قدرتمند با توان پردازشی و ذخیره سازی بالا نصب و راه اندازی شده است. این رایانه ها با خطوط پر سرعت به شبکه جهانی وب متصل هستند. همه این کارها برای آن انجام شده است تا در کمترین زمان (کمتر از یک ثانیه)  جستجوی واژگان مورد نظر شما انجام و به شما ارسال گردد.

رابط های برنامه نویسی (API) با زبانهای PHP,CSharp,Visual Basic, JSP طراحی شده است و در اختیارتان قرار خواهد گرفت. شما متناسب با زبان برنامه نویسی مورد استفاده در وب سایت و یا پورتال خود، رابط مناسب را انتخاب و آن را  نصب می کنید. این رابط های برنامه نویسی طوری پیاده شده اند که به راحتی با برنامه های شما یکپارچه شوند. کاربران وب سایت شما هیچگاه متوجه نخواهند شد که عملیات جستجو از خارج از محدوده وب سایت انجام می شود. چرا که هنگامی که کاربر جستجویی را آغاز می کند، عبارت مورد جستجو از طریق رابط برنامه نویسی جاسازی شده در برنامه های وب سایت، به کارگزار جستجو در شبکه رادکام ارسال می گردد. این کارگزار عبارت را جستجو کرده و نتیجه آن را در برای رابط برنامه نویسی در وب سایت شما ارسال می کند سپس این رابط نتیجه را برای تغییر و تحول و عرضه با شکل و قالب متناسب با وب سایت ، در اختیار شما قرار می دهد. همه این کارها در کمتر از یک ثانیه انجام می گردد. نمونه بارز این خدمت را در وب سایت رادکام (www.radcom.ir) می توانید مشاهده کنید. در این وب سایت رابط برنامه نویسی با زبان CSharp و درمحیط dotNet مورد استفاده قرار گرفته است.

اما نکته جالب اینجاست که استفاده از این نوع المان تقریبا دیگر منسوخ شده !


4-کلید واژه ها را در تگ Alt مشخص کنید :

المان Alt در واقع توضیحی برای تصاویر است اما چون توسط ربوتهای جوستجوگر مورد بازدید قرار میگیرد میتوان کلمات کلیدی را در آن گنجاند اما باید توجه داشت مقدار آن از 50 کاراکتر تجاوز نکند زیرا که بازیدید کننده ها میتوانند با ایستاندن موس بر روی تصویر کلیه کلمات به کار رفته را ببینند علاوه بر آن بیشتر مرورگرها این خصیصه را در یک خط ظاهر میکنند که اگر طولانی باشد نمای زشتی به صفحه وب میدهد.

3- کلید واژه ها را در تگ meta مشخص کنید ( صریح ترین راه ممکن!) :

این روش استاندارد ترین و پر کاربردترین روش ممکن برای شناساندن سایت با استفاده از کلیدواژه‌ها است اما این به معنی نقض روش‌های پیشین نیست ! از خوبی های این روش میتوان به نا مرئی بودن کلمات توصیفی سایت یا همان keywords ها اشاره کرد که

در این روش کلمات کلیدی تنها در سورس قایل رویت هستند از این جهت روشی کاملا ایده آل به حساب می‌آید

در قسمت Head صفحه کد زیر را بعد از کد متای encoding وارد کنید :

برای جدا کردن کلمات کلیدی باید بین انها فاصله بدهید یا از کاما استفاده کنید.

چند نکته مهم درباره کلمات کلیدی یا همان keyword ها :

• برای مشخص موضوع صفحه باید از کلمات بسیار عمومی ومنحصر به فرد استفاده کنید استفاده از کلمات فارسی هیچ مشکلی ندارد اما باید بدانید اگر بیننده کلمات را برای سرچ به فارسی استفاده کند سایت شما در نتایج قرار میگیرد در ضمن یادتان باشد encoder صفحه را روی UTF-8 تنظیم کنید

• افزودن کلماتی که از نظر املائی سخت هستند را هم حالت صحیح و هم اشتباه را وارد کنید !

• اگر در طراحی صفحه خود از frameset ها استفاده کردید در هر یک از فریم ها کلمات کلیدی را وارد کنید ولی این به این معنی نیست اگر یک صفحه با 3 فریم دارید در نتایج جستجو همان صفحه با 3 فریم ظاهر شود بلکه ممکن است هر فریم به صورت جدا ایندکس شود به همین خاطر استفاده از iframe ها , frame set ها پیشنهاد نمیشود!

• بعضی از موتورهای جستجو در مورد استفاده از تگ متا نکات خاصی را ارائه داده اند مانند موتور جستجو گر altavista که میتوانید از اینجا بخوانید

• موتور جستجوگر محبوب Google کلید واژه ها را در تگ متا نادیده میگیرد این موتور جستجو بیشتر به کلماتی که در محتویات صفحه ظاهر میشود حساس است مانند محتویات title و header و Alt به کار میرود

[شرحی کوتاه که بعضی موتورها های جستجو گر در زیر URL صفحه مینویسند]

برای راحتی کار کاربران در هنگام جستجو موتورهای جستجو اطلاعات مربوط به هر صفحه را در کنار آدرس URL آن قرار میدهند بعضی از موتورهای جستجو به شما امکان میدهند توضیح دلخواه خود را ارائه دهید تا در کنار آدرس صفحه شما درج شود .

متاسفانه گوگل از این قاعده مستثنی است زیرا که گوگل یک موتور محتوا گرا است و بیشتر سعی میکند از متن داخل صفحه که با کلمه سرچ شده تناسب دارد استفاده کند

از نظر موتور جستجوی altavista، تعداد کلمات و عبارات توضیحی شما نباید از 1024 بیشتر باشد

از کد زیر برای ویرایش توضیحات استفاده کنید :

مجموعه نتایج جستجو به صورت لیستی از لینکها به بیننده تحویل داده میشود. در میان این لینکها، صفحاتی که توضیحات مناسبی درباره آنها ارائه شده است شانس انتخاب بیشتری دارند.در واقع هرچه توضیحی ارائه شده از جانب شما دقیقتر و گویا تر باشد، بیننده گرایش و میل بیشتری

در انتخاب آن خواهد داشت.

اگر در طراحی صفحه خود از frameset ها استفاده کردید باید در هر فریم توضیحات را در تگ متا وارد کنید ولی این باعث نمیشود تا در نتایج جستجو فریم ها از هم جدا نشوند !

[کنترل بقیه اطلاعات توسط متا تگ های دیگر ]

1- جلوگیری از دسترسی موتورهای جستجگر به صفحات خصوصی

موتور های جستجو برنامه های کوچکی موسوم به robot یا spider را بر یافتن صفحات جدید به کار میبندند تا آنها را به فهرست موتور اضافه کنند اما گاهی اوقات ممکن است صفحه شما کاملا خصوصی باشد و نخواهید کسی آن را مشاهده کند به عنوان مثال ممکن است آن را برای خانواده خود طراحی کرده باشید و یا یک صفحه داخلی مربوط به شرکت شما باشد بنابراین میتوانید اطلاعاتی را به صفحه خود اظافه کنید که بیشتر روبات های جستجو گر قادر به شناسایی آن نباشند

کد :

المان noindex برای جلوگیری از آرشیو شدن صفحه شما المان nofollow برای جلوگیری از دنبال کردن لینکهای داخل صفحه توسط موتورهای جستجوگر است

تذکر :

• ساده ترین راهی که برای دسترسی افراد به یک صفحه وجود دارد این است که هیچ صفحه دیگری را به این صفحه پیوند نزنید و البته صفحه موجود را به هیچ موتوری تحویل ندهید.

• اگر قبلا صفحه شخصی شما یا هر صفحه دیگر توسط موتور جستجویی index شده و میخواهید آن را از آرشیو پاک کنید باید آن را توسط صفحه remove URL که در سایت هر جستجو گری است پاک کنید

2- جلوگیری از نگهداری صفحات در آرشیو

بعضی موتورهای جستجو یکی کپی از صفحه وب شما را ذخیره میکنند اگر آن صفحه از کار افتاده یا به هر دلیلی غیر قابل دسترس باشد آن صفحه ذخیره شده را به بیننده نشان میدهند ولی هیچ تضمینی مبنی بر مطابقت صفحه ذخیره شده توسط موتور با صفحه فعلی وجود ندارد بنابراین میتوانید از رباتها بخواهید صفحه شما را در آرشیو نگه ندارند.

کد: 

بعد از برخورد موتورهای جستجو با ین کد آن را به فهرست اضافه میکنند اما آن را آرششیو نمیکنند.

توجه:

• در حال حاضر Google مهمترین موتوری است که صفحات وب را آرشیو میکند اگر فقط میخواهید گوگل را زا آرشیو کردن باز دارید کد را به این صورت تغییر دهید :


3- متا تگ های غیر فعال !

در صورت تمایل میتوانید اطلاعاتی درباره نویسنده و طراح صفحه و برنامه ای که برای ساخت کد HTML به کار رفته و یا توضیحاتی درباره کپی رایت آن ارائه دهید ولی باید توجه داشته باشید که هیچ یک از موتورهای جستجو از آنها استفاده نمیکنند و مرورگرهای فعلی آن را نمایش نمیدهند تنها اگر به سورس صفحه نگاه انداخته شود متوجه آن خواهند شد یا اینکه در صورت ذخیره شدن صفحه شما در هارد دیسک افراد این اطلاعات نیز ذخیره میشود.

کد:

توجه :

• بیشتر برنامه هایی که برای ویرایش صفحات وب به کار میروند به طور خودکار المان generator را به کد ها تزریق میکنند در صورت عدم رضایت میتوانید آنها را پاک کنید.

• ما در آستانه تحولی عظیم در وب هستیم که آن را Web 2.0 مینامند هیچ بعید نیست اطلاعات این کد ها در مرورگرها بعدا به صورت خصوصیات صفحه نمایش داده شود پس استفاهده از آن را به شما پیشنهاد میکنم !

[ ساختن یک صفحه کمکی یا نقشه سایت برای موتورهای جستجو ]


هنگام تحویل یک صفحه به یک موتور کاوشگر این موتور توسط robot های خود تمامی لینکهای موجود در صفحه را دنبال کرده و به فهرست می افزاید این فرایند برای سایت های بزرگ کمی زمان میبرد شما میتوانید خودتان صفحه ای بسازید و تمامی لینکهای مهم را در آن قرار دهید سپس ان صفحه را به موتورهای جستجو تحویل دهید این صفحه فرایند کاوشگری توسط روبوتهای جستجوگر را تسریع میبخشد.

1- ساختن یک نقشه سایت (site map) با IE 6.0

• دستور Favorites > Organize Favorites را اجرا کنید

• در کار باز شده Create Folder را کلیک کنید و نام نقشه سایت مورد نظر را در آن بنویسید سپس کادر محاوره ای را ببندید

• حالا باید تک تک صفحاتی که میخواهید جزو نقشه سایت باشد را باز کنید

• پس از باز کردن هر صفحه دستور Favorites > Add to Favorites را اجرا کنید

• پوشه ای را که هم نام صفحه کمکی شماست از لیست انتخاب نموده و سپس دکمه Ok را کلیک کنید اگر پوشه شما در این لیست ظاهر نشده است دکمه Create in را کلیک کنید تا لیست تمام پوشه ها به نمایش درآید

• هنگامی که تمامی صفحات دلخواه را اضافه کردید دستور File > Import and EXport را اجرا کنید با استفاده از ویزارد باز شده آدرس تمامی صفحات را میتوانید به صورت یک فایل HTML استخراج کنید.

• این صفحه را در سرور upload کنید ن همیصفحه را به موتور و های جستجو گر معرفی کنید.

2- ساختن یک نقشه سایت (site map) با Firefox 1.0.5.3

• دستور Bookmarks > Manage Bookmarks... را اجرا کرده در صفحه باز شده File > New Folder را انتخاب کنید سپس نامی برای سایت مپ انتخاب کنید

• حالا صفحاتی قرار است جزو این لیست باشد مراجعه کنید سپس Ctrl+D در هر صفحه بزنید در کادر باز شده فولدری را که ساختید را انتخاب کرده و Ok را بزنید

• برای خروجی گرفتن باید دستور Bookmarks > Manage Bookmarks... را دوباره اجرا کنید و دستور File >Export را انتخاب کرده سپس site map را سیو کنید در فایر فاکس تمامی فولدر هایی هم که از قبل ساخته بودید جزو این لیست خواهد بود از یک برنامه ویرایشگر HTML برای اصلاح آن استفاده کنید.

 [تحویل دادن یک صفحه به موتور جستجوگر]

پس از اینکه که کلیدواژه های مناسبی را برای صفحات خود انتخاب کردید و متا تگ های اختیاری را به آن ضافه نمودید و شاید یک صفحه کمکی را برای سایت خود تهیه کردید باید از موتورهای جستجو دعوت کنید تا صفحات شما را به data base خود اضافه کنند

هر چند اگر شما آنها را دعوت نکنید سر خود این کار را خواهند کرد ! (اما این فرایند زمان میبرد)

• به موتور جستجوی مورد نظرتان بروید و صفحه add URL آن را بیاورید

• آدرس صفحه add URL برای 3 موتور جستجوگر یاهو، گوگل و آلتاویستا را در زیر میبینید :

Google : http://www.google.com/addurl.htm

Yahoo : http://docs.yahoo.com/info/suggests

Altavista : http://www.altavista.com/sites/search/addurl

در دنیای بیکران اینترنت این مهم است که سایت شما در موتورهای جستجوگر به درستی آرشیو شود پس متا تگ ها را فرموش نکنید و همچنین سادگی و واضحی کلمات در توضیحات و کلید کلمات !

با وجود میلیاردها صفحه وب که اینترنت را به دریایی بی در و پیکر تبدیل کرده شاید لازم باشد به منظور جلب توجه افراد برای دیدن صفحات وب خود اندکی فریاد بکشید !

در این مقاله سعی کردم تا چگونگی ثبت سایت در این موتورهای جستجو و بهتر شدن نتیجه کار با استفاده از متا تگ ها را توضیح بدم

عمده بحث بر روی ابر موتورهاست با وجود اینکه 10 سال پیش تعداد این موتور ها از انگشتان یک دست فرا تر نمیرفت هم اکنون تعداد آنها سر به فلک گذاشته است اما ابر موتورهای جستجو گر همچنان صدر نشین هستند. کلید واژه ها شاهرگ شناسایی سایت شما توسط موتورهای جستجو در اینترنت هستند !]

هنگامی که بینندگان برای پیدا کردن اطلاعات مورد نظرشات به یک موتور جستجو گر مراجعه میکنند آنچه نیاز دارند را در قالب واژه یا واژه هایی برای سایت جستجو گر تعریف میکنند هرچه ارتباط معنایی این کلمات و موضوع سایت شما بیشتر باشد شانس شما برای قرار گرفتن در نتیجه جسجو بیشتر میشود. در انتخاب کلید واژه ها (keywords) دقت کنید و تمام سعی خود را بر انتخاب واژه های مناسب با محتویات صفحه خود معطوف کنید کلید واژه ها باید در جاهای زیر قرار گیرند :


موتور جستجو یا جویشگریا جستجوگر به طور عمومی به برنامه‌ای گفته می‌شود که کلمات کلیدی را در یک سند یا بانک اطلاعاتی جستجو می‌کند. در اینترنت به برنامه‌ای گفته می‌شود که کلمات کلیدی موجود در فایلهاو سندهای وب جهانی، گروههای خبری، منوهای گوفر و آرشیوهای FTP را جستجو می‌کند.

برخی از موتورهای جستجو برای تنها یک وب‌گاه(پایگاه وب) اینترنت به کار برده می‌شوند و در اصل موتور جستجویی اختصاصی آن وب‌گاه هستند و تنها محتویات همان وب‌گاه را جستجو می‌کنند.

برخی دیگر نیز ممکن است با استفاده از SPIDERها محتویات وب‌گاههای زیادی را پیمایش کرده و چکیده‌ای از آن را در یک پایگاه اطلاعاتی به شکل شاخص‌گذاری‌شده نگهداری می‌کنند. کاربران سپس می‌توانند با جستجو کردن در این پایگاه داده به پایگاه وبی که اطلاعات موردنظر آنها را در خود دارد پی ببرند.

انواع جستجوگرها در اینترنت

موتورهای جستجو به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند. موتورهای جستجوی پیمایشی (خودکار) و فهرست‌های تکمیل‌دستی (غیر خودکار). هر کدام از آن‌ها برای تکمیل فهرست خود از روش‌های متفاوتی استفاده می‌کنند البته لازم به ذكر است كه گونه ای جدید از موتورهای جستجوگر تحت عنوان "ابر جستجوگر" (Meta Search Engines) نیز وجود دارد كه در ادامه به توضیح هر یك از این موارد خواهیم پرداخت :

موتورهای جستجوی پیمایشی

موتورهای جستجوی پیمایشی (Crawler-Based Search Engines) مانند گوگل فهرست خود را بصورت خودکار تشکیل می‌دهند. آنها وب را پیمایش کرده، اطلاعاتی را ذخیره می‌کنند، سپس کاربران از میان این اطلاعات ذخیره شده، آنچه را که می‌خواهند جستجو می‌کنند. اگر شما در صفحه وب خود تغییراتی را اعمال نمایید، موتورهای جستجوی پیمایشی آنها را به طور خودکار می‌یابند و سپس این تغییرات در فهرست‌ها اعمال خواهد شد. عنوان، متن و دیگر عناصر صفحه، همگی در این فهرست قرار خواهند گرفت.وجه مشخصه این گروه از جستجوگرها وجود نرم افزار موسوم به SPIDER در آنهاست. این شبه نرم افزار کوچک بصورت خودکار به کاوش در شبکه جهانی پرداخته و از پایگهای وب یادداشت برداری و فهرست برداری میکند سپس این اطلاعات را برای تجزیه و تحلیل و طبقه بندی به بانک اطلاعاتی موتور جستجوگر تحویل می دهد.فهرست‌های دست نویس شده

فهرست‌های دست نویس شده یا (Human-Powered Directories) مانند فهرست بازی (Open Directory) مانند Dmoz وابسته به کاربرانی است که آن را تکمیل می‌کنند. شما صفحه مورد نظر را به همراه توضیحی كوتاه در فهرست ثبت می‌کنید یا این کار توسط ویراستارهایی که برای آن فهرست در نظر گرفته شده، انجام می‌شود. عمل جستجو در این حالت تنها بر روی توضیحات ثبت شده صورت می‌گیرد و در صورت تغییر روی صفحه وب، روی فهرست تغییری به وجود نخواهد آورد. چیزهایی که برای بهبود یک فهرست‌بندی در یک موتور جستجو مفید هستند، تأثیری بر بهبود فهرست‌بندی یک دایرکتوری ندارند. تنها استثناء این است که یک سایت خوب با پایگاه داده‌ای با محتوای خوب شانس بیشتری نسبت به یک سایت با پایگاه داده ضعیف دارد. البته در مورد جستجوگرهای مشهور مانند گوگل و یاهو، یک مولفه دیگر هم برای بهبود فهرستبندی وجود دارد که کمک مالی (یا به اصطلاح اسپانسر) است، یعنی وب‌گاههایی که مایل به بهبود مکان وب‌گاه خود در فهرست بندی هستند، می‌توانند با پرداخت پول به این جستجوگرها به هدف خویش برسند.موتورهای جستجوی ترکیبی با نتایج مختلف

به موتورهایی گفته می‌شود که هر دو حالت را در کنار هم نمایش می‌دهند. غالباً، یک موتور جستجوی ترکیبی در صورت نمایش نتیجه جستجو از هر یک از دسته‌های فوق، نتایج حاصل از دسته دیگر را هم مورد توجه قرار می‌دهد. مثلاً موتور جستجوی ام.اس.ان (MSN) بیشتر نتایج حاصل از فهرست‌های تکمیل‌دستی را نشان می‌دهد اما در کنار آن نیم نگاهی هم به نتایج حاصل از جستجوی پیمایشی دارد.

ابر جستجوگرها

این گونه جدید از موتورهای جستجوگر كه قدمت چندانی نیز ندارند،بصورت همزمان از چندین موتورجستجوگر برای کاوش در شبکه برای کلید واژه مورد نظر استفاده می کنند .بدین معنی كه این موتور عبارت مورد نظر شما را در چندین موتورجستجوگر ‍ِ جستجو کرده و نتایج آنها را با هم تركیب كرده و یك نتیجه كلی به شما ارائه می‌دهد.به‌عنوان مثال موتورجستجوگر داگ پایل [1] از نتایج حاصل از موتورهای Google - Yahoo - MSN و ASK استفاده كرده و نتیجه حاصله را به شما ارائه می‌دهد.لازم به ذکر است که روش و یا راهکار مشخص و یکسانی برای ترکیب نتایج حاصله از موتورهای پایه - موتورهایی که به عنوان موتور جستجوگر استفاده میشوند مانند Yahoo که یک موتور پایه برای dogpile میباشد - وجود ندارد.

بررسی یک موتور جستجوی پیمایشی

موتورهای جستجوی پیمایشی شامل سه عنصر اصلی هستند. اولی در اصطلاح عنکبوت (Spider) است که پیمایش‌گر (Crawler) هم نامیده می‌شود. پیمایش‌گر همین که به یک صفحه می‌رسد، آن را می‌خواند و سپس پیوند‌های آن به صفحات دیگر را دنبال می‌نماید. این چیزی‌ست که برای یک سایت پیمایش‌شده (Crawled) اتفاق افتاده است. پیمایش‌گر با یک روال منظم، مثلاً یک یا دو بار در ماه به سایت مراجعه می‌کند تا تغییرات موجود در آن را بیابد. هر چیزی که پیمایش‌گر بیابد به عنصر دوم یک موتور جستجو یعنی فهرست انتقال پیدا می‌کند. فهرست اغلب به کاتالوگی بزرگ اطلاق می‌شود که شامل لیستی از آنچه است که پیمایش‌گر یافته است. مانند کتاب عظیمی که فهرستی را از آنچه پیمایش‌گرها از صفحات وب یافته‌اند، شامل شده است. هرگاه سایتی دچار تغییر شود، این فهرست نیز به روز خواهد شد. از زمانی که تغییری در صفحه‌ای از سایت ایجاد شده تا هنگامی که آن تغییر در فهرست موتور جستجو ثبت شود مدت زمانی طول خواهد کشید. پس ممکن است که یک سایت پیمایش‌شده باشد اما فهرست‌شده نباشد. تا زمانی که این فهرست‌بندی برای آن تغییر ثبت نشده باشد، نمی‌توان انتظار داشت که در نتایج جستجو آن تغییر را ببینیم. نرم‌افزار موتور جستجو، سومین عنصر یک موتور جستجو است و به برنامه‌ای اطلاق می‌شود که به صورت هوشمندانه‌ای داده‌های موجود در فهرست را دسته‌بندی کرده و آنها را بر اساس اهمیت طبقه‌بندی می‌کند تا نتیجه جستجو با کلمه‌های درخواست شده هر چه بیشتر منطبق و مربوط باشد.

رتبه‌بندی صفحات وب توسط موتورهای جستجو

وقتی شما از موتورهای جستجوی پیمایشی چیزی را برای جستجو درخواست می‌نمایید، تقریباً بلافاصله این جستجو از میان میلیون‌ها صفحه صورت گرفته و مرتب می‌شود بطوریکه مربوط‌ترین آنها نسبت به موضوع مورد درخواست شما رتبه بالاتری را احراز نماید. البته باید در نظر داشته باشید که موتورهای جستجو همواره نتایج درستی را به شما ارائه نخواهند داد و مسلماً صفحات نامربوطی را هم در نتیجه جستجو دریافت می‌کنید و گاهی اوقات مجبور هستید که جستجوی دقیقتری را برای آنچه می‌خواهید انجام دهید اما موتورهای جستجو کار حیرت‌انگیز دیگری نیز انجام می‌دهند. فرض کنید که شما به یک کتابدار مراجعه می‌کنید و از وی درباره «سفر» کتابی می‌خواهید. او برای این که جواب درستی به شما بدهد و کتاب مفیدی را به شما ارائه نماید با پرسیدن سؤالاتی از شما و با استفاده از تجارب خود کتاب مورد نظرتان را به شما تحویل خواهد داد. موتورهای جستجو همچنین توانایی ندارند اما به نوعی آنها را شبیه‌سازی می‌کنند. پس موتورهای جستجوی پیمایشی چگونه به پاسخ مورد نظرتان از میان میلیونها صفحه وب می‌رسند؟ آنها یک مجموعه از قوانین را دارند که الگوریتم نامیده می‌شود. الگوریتم‌های مورد نظر برای هر موتور جستجویی خاص و تقریباً سری هستند اما به هر حال از قوانین زیر پیروی می‌کنند:

مکان و بسامد

یکی از قوانین اصلی در الگوریتم‌های رتبه‌بندی موقعیت و بسامد (تعداد تکرار) واژه‌هایی است که در صفحه مورد استفاده قرار گرفته‌اند که بطور خلاصه روش مکان-بسامد (Location/Frequency Methode) نامیده می‌شود. کتابدار مذکور را به خاطر می‌آورِد؟ لازم است که او کتاب‌های در رابطه با واژه «سفر» را طبق درخواست شما بیابد. او در وحله اول احساس می‌کند که شما به دنبال کتاب‌هایی هستید که در نامشان کلمه «سفر» را شامل شوند. موتورهای جستجو هم دقیقاً همان کار را انجام می‌دهند. آنها هم صفحاتی را برایتان فهرست می‌کنند که در برچسب عنوان (Title) موجود در کد زبان نشانه‌گذاری اَبَرمتنی (زنگام) (HTML) حاوی واژه «سفر» باشند. موتورهای جستجو همچنین به دنبال واژه مورد نظر در بالای صفحات و یا در آغاز بندها (پاراگراف‌ها) هستند. آنها فرض می‌کنند که صفحاتی که حاوی آن واژه در بالای خود و یا در آغاز بندها و عناوین باشند به نتیجه مورد نظر شما مربوط‌تر هستند. بسامد عامل بزرگ و مهم دیگری است که موتورهای جستجو از طریق آن صفحات مربوط را شناسایی می‌نمایند. موتورهای جستجو صفحات را تجزیه کرده و با توجه به تکرار واژه‌ای در صفحه متوجه می‌شوند که آن واژه نسبت به دیگر واژه‌ها اهمیت بیش‌تری در آن صفحه دارد و آن صفحه را در درجه بالاتری نسبت به صفحات دیگر قرار می‌دهند.

چگونگی کارکرد دقیق موتورهای جستجو درباره روش‌هایی از قبیل مکان-تکرار فاش نمی‌شود و هر موتور جستجویی روش خاص خود را دنبال می‌کند. به همین دلیل است که وقتی شما واژه‌های همانندی را در موتورهای متفاوت جستجو می‌کنید، به نتایج متفاوتی می‌رسید.الگوریتم های اولیه موتورهای جستجوی معتبر و بزرگ همچنان محرمانه نگهداری می شوند. برخی موتورهای جستجو نسبت به برخی دیگر صفحات بیشتری را فهرست کرده‌اند. نتیجه این خواهد شد که هیچ موتور جستجویی نتیجه جستجوی مشترکی با موتور دیگر نخواهد داشت و شما نتایج متفاوتی را از آنها دریافت می‌کنید. موتورهای جستجو همچنین ممکن است که برخی از صفحات را از فهرست خود حذف کنند البته به شرطی که آن صفحات با هرزنامه (Spam) شدن سعی در گول زدن موتورهای جستجو داشته باشند. فرستادن هرزنامه (Spamming) روشی است که برخی از صفحات برای احراز رتبه بالاتر در موتورهای جستجو در پیش می‌گیرند و آن به این صورت است که با تکرار بیش از حد واژه‌ها و یل بزرگ نوشتن یا بسیار ریز نوشتن متنها بطور عمدی كوشش در بر هم زدن تعادل و در نتیجه فریب موتورهای جستجو دارند. آنها سعی دارند که با افزایش عامل تکرار، در رتبه بالاتری قرار بگیرند. البته آنگونه که گفته شد تعداد تکرار ها اگر از حد و اندازه خاصی فراتر رود نتیجه معکوس می‌دهد.موتورهای جستجو راه‌های متنوعی برای جلوگیری از فرستادن هرزنامه دارند و در این راه از گزارش‌های کاربران خود نیز بهره می‌برند. امروزه بهینه سازی سایت های اینترنت برای موتورهای جستجو یکی از مهم‌ترین روشهای جلب بازدید کننده به سایت است.

عوامل خارج از صفحه

موتورهای جستجوی پیمایشی اکنون تجربه فراوانی در رابطه با وب‌دارهایی دارند که صفحات خود را برای کسب رتبه بهتر مرتباً بازنویسی می‌کنند. بعضی از وب‌دارها (وب‌مسترها)ی خبره حتی ممکن است به سمت روش‌هایی مانند مهندسی معکوس برای کشف چگونگی روش‌های مکان-تکرار بروند. به همین دلیل، تمامی موتورهای جستجوی معروف از روش‌های امتیازبندی «خارج از صفحه» استفاده می‌کنند. عوامل خارج از صفحه عواملی هستند که از تیررس وب‌دارها خارجند و آنها نمی‌توانند در آن دخالت کنند و مسأله مهم در آن تحلیل ارتباطات و پیوندهاست. به وسیله تجزیه صفحات، موتورهای جستجو پیوندها را بررسی کرده و از محبوبیت آنها می‌فهمند که آن صفحات مهم بوده و شایسته ترفیع رتبه هستند. به علاوه تکنیک‌های پیشرفته به گونه‌ای است که از ایجاد پیوندهای مصنوعی توسط وب‌دارها برای فریب موتورهای جستجو جلوگیری می‌نماید. علاوه بر آن موتورهای جستجو بررسی می‌کنند که کدام صفحه توسط یک کاربر که واژه‌ای را جستجو کرده انتخاب می‌شود و سپس با توجه به تعداد انتخاب‌ها، رتبه صفحه مورد نظر را تعیین کرده و مقام آن را در نتیجه جستجو جابه‌جا می‌نمایند.

رده‌های صفحه: مقالات بدون منبع | اینترنت | رایانه | شبکه‌های رایانه‌ای

یك گروه از محققان موتور جستجوگر تازه‌ای ابداع كرده‌اند كه اطلاعات را مطابق ذوق و سلیقه كاربران و با استفاده از گزینه‌های مورد نظر آنها جمع‌آوری می‌كند.در طول سالهایی كه اینترنت رواج عام پیدا كرده است یكی از مهمترین چالشها در برابر آن این بود كه به افراد امكان دهد اطلاعاتی را كه با ذوق و سلیقه شخصی آنها سازگار است با سرعت شناسایی كنند و به آن دسترسی یابند. در سالهای گذشته برخی از متخصصان رایانه و فضای مجازی كوشیدند موتورهای جستجوگر هوشمندی ابداع كنند كه بر اساس ذوق كاربران عمل می‌كند.از جمله این موتورها، موتور جستجوگری به نام "‪ "Vivisimoاست كه به كاربران امكان می‌دهد صفحات شبكه وب را بر اساس نتایجی كه از یك جستجوی عام به دست می‌آید، به دلخواه خود شماره‌گذاری یا كدبندی كنند.به این ترتیب اگر فردی كه از این سامانه استفاده كرده در نوبت بعد واژه "‪ "Jaguarرا در رایانه وارد كند، موتور جستجو اطلاعات به دست آمده را در دو مقوله "گربه سانان" و "اتومبیلهای گرانقیمت" دسته‌بندی خواهد كرد.(واژه جاگوار هم نام یك نمونه مشهور خودرو است و هم نام جانوری شبیه به یوزپلنگ).به نوشته هفته‌نامه علمی "نیو ساینتیست" ، "جیمی تیوان" از موسسه فناوری ماساچوست (ام آی تی) و "سوزان دومایس" و "اریك هورویتز" از شركت مایكروسافت نرم‌افزار تازه‌ای را تكمیل كرده‌اند كه بر روی رایانه كاربر قرار می‌گیرد و با بررسی پرونده‌هایی كه فرد مورد مطالعه قرار می‌دهد پایگاههای اینترنتی كه به آنها سر می‌زند، پیامهای الكترونیكی را كه رد و بدل می‌كند و نظایر آن، علایق و سلیقه كاربر را شناسایی می‌كند و آن گاه بر مبنای همین شناخت هربار كه به جستجو در شبكه وب برمی‌خیزد، اطلاعات را بر مبنای مقولاتی كه بیش از سایر مقولات مورد توجه شخص است دسته‌بندی می‌كند و به او ارایه می‌دهد.در آزمایشی كه با این سامانه در رقابت با موتور جستجوی ام اس ان متعلق به شركت مایكرو سافت انجام شد، سامانه جدید به موفقیتی نسبی دست یافت. به گفته "تی وان" برخی از پرسشهایی كه كاربر مطرح می‌سازد به خوبی در مقوله امور كاملا شخصی مربوط به سلیقه او جای می‌گیرد و برخی نیز ماهیتی عام دارند.برای تكمیل موتور جستجویی كه بتواند با بازده بالا جنبه‌های شخصی را مشخص كند باید تحقیقات بیشتری به انجام برسد.در آینده موتورهای جستجو می‌توانند موقعیت مكانی كاربر را نیز با استفاده از ماهواره موقعیت یابی مشخص كنند و این نكته را نیز در فعالیت خود مد نظر قرار دهند.

موتورهای جستجوی گوگل (Google), یاهو (Yahoo), آلتاویستا (AltaVista) , ام اس ان (MSN) , اسک جویز (Ask Jeevs) , آل د وب (AllTheWeb) , آ اُ اِل سرچ (AOL SEARCH) ,اکسایت (EXCITE) , لیکوس (Lycos) , ... ,  یکی از مهمترین منابع ترافیک وب هستند. تنها موتور جستجو گر محبوب گوگل , روزانه با بیش از 16 میلیارد کلیک , میلیونها کاربر را به سوی سایتهای گوناگون سرازیر می کند. آمار حاکی از آن است که 90% از کاربران برای یافتن سایت مورد نظر خود , اطلاعات را از موتورهای جستجو می جویند و البته می یابند.  اما سهم سایت اینترنتی شما از موتورهای جستجو چقدر است؟ما با ارائه خدمات تخصصی زیر شما را کمک می کنیم تا بتوانید قدرت وب را با ارتقاء یافتن به اولین گزینه نتایج , تجربه کنید.

 » شناخت دقیق و تجزیه و تحلیل سایت شما

در مرحله اول سایت شما تجزیه و تحلیل می شود . اهداف سایت شما چیست ؟ کار سایت شما چیست و چه خدماتی ارائه می دهد ؟ مخاطبان هدف سایت شما چه کسانی هستند ؟ ایشان برای یافتن شما چه عباراتی را جستجو می کنند؟ می خواهید هنگام جستجوی چه کلمات و عبارتی در موتورهای جستجو در صفحه اول باشید؟ می خواهید هنگام جستجوی چه کلمات و عبارتی در موتورهای جستجو اصلا در نتایج نباشید!؟ هر بازدید چقدر برای شما ارزشمند است ؟ سایت شما چه میزان محتوا دارد؟ سایت شما به چه میزان و طی چه دوره های زمانی به روز و آپ تو دیت می شود؟ سایت شما از چه زمانی آغاز به کار کرده و میزان بازدید روزانه و بازدید سقف و کف آن چقدر است ؟ عوامل تاثیرگزار بر میزان بازدید سایت شما چیست؟ و بسیاری سوالات دیگر که از شما پرسیده خواهد شد و یا در مورد سایتتان تحقیق خواهد شد تا پایه تصمیم گیری های بهینه سازی قرار گیرد .

 » شناخت دقیق و تجزیه و تحلیل سایت رقبا

در این مرحله , در صورتیکه سایت یا سایت های دیگری در همین زمینه کاری سایت شما فعالیت می کنند شناسایی شده , دقیقا مورد بررسی قرار می گیرند تا میزان اهمیت ایشان , میزان توانمندی ها و همچنین مدت زمان و فعالیت های لازم برای پشت سر گذاشتن ایشان تعیین گردد . سایت رقبای شما هنگام جستجوی چه کلماتی پیدا می شود؟ با چه رتبه ای ؟ چقدر مختوا دارد ؟ مطالبش تا چه حد بهینه شده اند ؟ آیا عضوگیری می کند و چقدر عضو ثابت دارد ؟ چقدر بازدید کننده دارد ؟ طراجی فنی سایت وی چقدر جرفه ای است ؟ به چه میزان بروز می شود ؟ و پریش های فراوان دیگری که باعث می شود بتوان با ترسیم نقشه ای از فعالیت های رقیب , و یرنامه ریزی برای بهتر شده , او را پشت سر نهاد .

 » تهیه نقشه یا Site Map سایت شما

نقشه سایت شما , به معنی محلی که لینک دسترسی به تمامی مطالب سایتتان بصورت دسته بندی شده در آن وحود دارد ممکن است قبلا در سایت شما پیش بینی شده باشد . لکن منظور ما از تهیه نقشه سایت ما , تهیه فایلی با فرمت و استاندارد ویژه است که بعضی موتور های جستجوی معروف برای تسهیل ردگیری مطالب سایت شما می پذیرند . با تهیه این فایل و یا ایجاد مکانیزمی اتوماتیک برای شما که بتوانید بعد از هر آپ تو دیت این فایل را اتوماتیک ساخته و به موتور جستجو معرفی کنید , مطالب شما , به مراتب بهتر از وقتی موتورهای جستجو , طی زمانبندی خود, هر از چندی , به سایت شما مراجعه کنند , فهرست خواهد شد .


» بهینه سازی تگهای صفحه بر اساس آخرین استاندارد های کنسرسیوم جهانی وب (W3C)

لزوما ربات های موتورهای جستجوگر , سایت شما را همانگونه که شما در مرورگر خود می بینید نمی بینند  , بلکه کد HTML آن را می خوانند .طبیعی است اگر سایت شما , توجهی به چگونگی عملکرد الگوریتم موتور جستجو نداشته باشد , نمی تواند اطلاعات خود را درست به موتور جستجو بنمایاند . آیا کدهای HTML تولید شده , Unicode هستند یا ASCII ؟ آیا attribute ها در HTML با تک کوتیشن بسته شده اند یا با دابل کوتیشن یا اصلا بسته نشده اند ؟ آیا حروف فارسی با فرمت ویندوز XP (ی) وارد سایت شده اند یا با فرمت ویندوز 98 (ی) ؟ تا چه حد در کدهای HTML از عناصری مانند Iframe , Frame, جاوا اسکریپت و ... استفاده شده است ؟ ابتدا این مطالب مورد بررسی واقع شده و سپس نسبت به اصلاح اشکالات و تطبیق HTML نهایی با تازه ترین استانداردهای کنسرسیوم جهانی وب ,  W3C  ,  اقدامات لازم صورت می گیرد .

» انتخاب کلید واژگان (Keyword) و توضیحات مختصر (Description) سایت

با توجه به زمینه کاری سایت شما و اهداف آن انتخاب کلیدواژه های اصلی سایت اقدامی بسیار مهم و استارتژیک است.کلیدواژه های اصلی (Keyword) , عباراتی هستند که میخواهید وقتی جستجو شد , شما گزینه اول باشید . توضیح (Description) شرح مختصری است که در یک پاراگراف دو سه جمله ای پیرامون سایت خود می دهید تا هرگاه سایت شما در نتایج ظاهر شد , آن عبارت به صورت توضیح زیر لینک شما , به ماربر نمایش داده شود . انتخاب دقیق آن عبارات و این پارگراف تاثیر بسزایی در رتبه سایت شما دارد . عبارات مورد نظر شما چیست ؟ آیا ممکن است کاربران این عبارات را طور دیگری وارد کنند ؟ اکثر کاربرانی که املای ضعیفی دارند ممکن است این عبارات را چگونه جستجو کنند؟ چه عبارات و کلمات مترادف یا هم معنی با عبارات اصلی وجود دارد ؟ ترجمه این عبارات به زبان های دیگر چیست ؟ کسانی که دنبال چنین موضوعی بوده اند چه عباراتی را جستجو کرده اند ؟ و سوال های دیگری که نهایتا منجر به انتخاب مناسب موراد یاد شده خواهد شد .

» انتخاب کلید واژگان (Keyword) و توضیحات مختصر (Description) هر مطلب

هر صفحه شما در حقیقت کوچکترین واحد مستقل سایت شماست که ممکن است دارای کلمات کلیدی و توضیح مجزایی باشد . دوست داید این صفحه از سایت شما هنگام جستجوی چه عباراتی یافته شود ؟ وقی آدرس این صفحه در نتایج آمد , چه شرحی زیر لینکتان نوشته شود ؟ میزان تراکم عبارات و کلمات انتخابی تان در این صفحه چقدر است ؟ آیا صفحه مورد نظر عنوان (title) مناسبی دارد ؟ آیا نام فایل و مسیر آن که در آدرس این صفحه ظاهر می شود شامل عبارات مناسبی هست ؟ و موارد دیگری که منجر به بهینه سازی این صفحه از سایت شما برای موتور جستجو می شود .

 » معرفی به موتورهای جستجوگر

موتورهای جستجوگر دارای رابط کاربری خاص و امکانات ویژه ای هستند که برای وبمسترها , صاحبان سایت های اینترنتی , تدارک دیده شده تا بتوانند به راحتی موتور جستجو را در پیدا کردن مطالبشان راهنمایی کنند . در این سرویس ما سایت شما را به موتورهای جستجوی گوناگون , هر یک را با روش خود , معرفی خواهیم نمود .

 » گسترش لینک سایت در وب سایت های مرتبط و ثبت در فهرست ها و دایرکتوری های وب و بمب های گوگلی پربازدید

مهمترین ملاک اکثر موتورهای جستجوی موفق در تخمین میزان اهمیت یک سایت , شمردن تعداد سایت های لینک دهنده به آن سایت با در نظر گرفتن میزان اهمیت خود آن سایت و ارتباط محتوایی با سایت لینک داده شده است . بر این اساس , ما طی برنامه ای منسجم و ممتد , لینک سایت شما را , با روش های گوناگون تبلیغاتی و جلب همکاری و تبادل لینک و بنر , در سایت های مرتبط گسترش خواهیم داد . به علاوه لینک سایت شما را در دایرکتوری وب های معروف در زیر شاخه موضوعی متناسب درج خواهیم کرد که اینکار نیز به نوبه خود تاثیر شگرفی در افزایش رتبه شما خواهد داشت

موتور جستجو و تجارت الکترونیک

برای اینكه سایت شما بیننده داشته باشد، قبل هر چیز کاربران وب باید بدانند كه شما سایت دارید. آیا به این فکر کرده اید که آنها چگونه از وجود سایت شما اطلاع بیابند؟ خود شما اگر دنبال سایتی می گشتید، چه كار می كردید؟

به جرات میتوان گفت كه نه بار از ده باری را كه به دنبال چیزی می گردیم، سراغ یكی از موتورهای جستجوگر مهم می رویم. اگر شما این كار را می كنید، دیگران هم درست مثل شما برای یافتن سایت های مورد نیاز از موتورهای جستجوگر كمك می گیرند. اما چرا آنها به كمك موتورهای جستجوگر سایت شما را نیابند؟ چرا آنها بیننده سایت شما نباشند؟

البته آنها می توانند بیننده سایت شما باشند. بله آنها می توانند در صورتیکه موتورهای جستجوگر سایت شما را در یکی از رتبه های یک تا بیست نتایج جستجو قرار دهند. آیا قرار گرفتن در چنین جایگاهی ساده است؟ قطعا نه. اگر ساده بود كه همه اول می شدند! كسب این رتبه ها ساده نیست اما غیر ممكن هم نیست و شما می توانید این هنر را بیاموزید:

هنر كسب رتبه های بالا در موتورهای جستجوگر

اگر می خواهید رتبه سایت شما یك باشد و نه دو هزار و یك، مطالعه كتاب الکترونیکی یك یا دو هزار و یك به شما توصیه می شود. این كتاب شما را با تمام تكنیك های موثر و کاربردی این هنر آشنا می کند و می توانید آنها را برای بهبودی رتبه های سایت خود به كار گیرید. با مطالعه این كتاب، تجربه های یك متخصص مستقیما در اختیار شما قرار می گیرد. مهدی رودکی بیش از 5 سال است که در این حورزه فعالیت می کند و نسخه دوم کتاب را با دقت و مطالعه بسیار تالیف کرده است. 

تنها کتاب الکترونیکی کامل فارسی در این زمینه ساده

قابل استفاده برای همه کس

همراه با مثالهای فراوان برای درک بهتر

نسخه اول کتاب با استقبال بسیار روبرو گشت و بیش از دویست هزار بار دان لود شد. نسخه دوم کتاب تغییرات اساسی و بنیادین یافته است و با نسخه اول آن بسیار تفاوت دارد. این نسخه آخرین تغییرات صورت گرفته در یاهو، گوگل و MSN را نیز شامل می شود. نسخه دوم کتاب به زودی منتشر می شود.

 دان لود "یک یا دو هزار و یک"

محبوبیت یک سایت در وب

راه ورود موتور جستجوگر به سایت شما چیست؟

این راه چیزی جز یک پیوند ناقابل از سایتهای دیگر نیست. اگر می خواهید موتور جستجوگر را به میهمانی سایتتان دعوت کنید باید راه را هم به وی نشان دهید و وی آدرس سایت شما را بداند. موتور جستجوگر بهانه های بسیاری برای نپذیرفتن این دعوت دارد زیرا در همان لحظه به سایتهای بسیار دیگری هم دعوت شده است! بنابراین باید در آدرس دادن نهایت دقت را انجام دهید. برای روشنتر شدن موضوع، چگونگی کارکرد موتور جستجوگر را با هم بررسی می کنیم.

موتور جستجوگر چگونه کار می کند؟

طرز کار موتور جستجوگر به طور خلاصه بدین گونه است که آن یک آدرس وب را می یابد، آنرا دنبال می کند و به صفحه ای می رسد. محتوای آن صفحه را می خواند و پارامترهای آن را مشخص می کند. به عنوان مثال تعداد کلمات متن آن صفحه، حجم و تاریخ به روز رسانی آن، بعضی از پارامترهای آن صفحه است.

سپس پارامترهای تعیین شده را به همراه آدرس آن صفحه به بایگانی موتور جستجوگر ارسال می کند و این اطلاعات در آنجا پس از فشرده سازی، ذخیره می گردد.

حال اگر کاربری که دنبال چیزی می گردد کلماتی را جستجو کند، موتور جستجوگر در پایگاه داده ای که تشکیل داده است ابتدا تمام صفحات مرتبط با موضوع جستجو شده را می یابد و سپس مرتبط ترین را به عنوان اولین نتیجه جستجو و بقیه صفحات را بر اساس میزان ارتباط بعد از آن در اختیار کاربر قرار می دهد. به عبارت دیگر اگر تعداد نتایج جستجو 1000 مورد باشد، سایت رده اول مرتبط ترین و سایت رده 1000 کم ارتباط ترین سایت به موضوع جستجو شده می باشد.

به آدرس دادن برگردیم. شما می توانید آدرس خود را روی تکه کاغذی مچاله شده به مهمان خود بدهید و یا آنرا به شکلی بسیار با کلاس و خاطره انگیز تقدیمش کنید. حتما همه ما حالت دوم را ترجیح می دهیم.

پیوندی هم که شما با آن موتور جستجوگر را به پارتی سایتتان دعوت می کنید، بسیار مهم است: همواره پیوند به سایتتان را در سایت (صفحات) مهم دیگر قرار دهید تا موتور جستجوگر نه یکبار که چندین بار به سایت شما از آن طریق مراجعه کند.

موتور جستجوگر، کافیست که آدرس سایت شما را یاد بگیرد. آنوقت می توانید مطمئن باشید که هر ماه حداقل یکبار بدان مراجعه می کند. اما اگر پیوندهای سایتتان در سایتهای معتبر و مهمی باشند آنوقت بیش از یکبار در ماه و حتی هر چند روز یکبار بدان مراجعه می کند.

پیوند دادن و پیوند گرفتن امروزه مقوله ای بسیار جدی میان مدیران سایتهاست. شاید هر روزه میلیونها پست الکترونیک فقط برای این موضوع میان مدیران سایتها رد و بدل می شود. البته مدیران سایتها نیز خسیس شده اند و به سادگی لینک نمی دهند. به سایت شما لینک نمی دهند تا زمانیکه به سایت آنها لینک ندهید: به من لینک بده تا من به تو لینک بدهم!

شما هم باید موضوع پیوندها را جدی بگیرید و تعداد پیوندهای به سایتتان را افزایش دهید. حالا که بحث به اینجا کشیده شده است، اجازه دهید خود را ملزم به رعایت چند قانون ساده کنیم:

- در سایتتان حتما صفحه ای را برای لینک دادن به سایتهای دیگر، اختصاص دهید.

- اگر سایتی محتوای مناسبی دارد ، حتما به آن لینک بدهید حتی اگر از شما درخواست هم نکرده باشد. با اینکار شما به طبیعت اینترنت احترام می گذارید و همچنین منابع مفید را به کاربران سایتتان معرفی می نمایید.

- از سایتهایی لینک بگیرید که به محتوای سایتتان ارتباط دارند.

- لینکها را تنها برای صفحه اول سایتتان درخواست نکنید.

- برای لینک گرفتن از سایتهای با ارزش، وقت صرف کنید.

اما چرا پیوندها مهم هستند؟

- یکی از مهمترین دلایل آنست که ما با کمک آنها می توانیم موتورهای جستجوگر بیشتری را به سایتمان دعوت کنیم. لطفا دقت کنید که درست است که گوگل غول دنیای جستجوست اما موتورهای جستجوگر مهم دیگری نیز وجود دارند که شما نمی توانید از آنها غافل باشید. یاهو نمونه ای از آنهاست. هر چه موتورهای جستجوگر بیشتری سایت شما را بشناسند، بهتر (بهتر تر !) است.

- حدود بیست درصد مراجعات به وب سایتها از طریق دنبال کردن لینکهای موجود در وب است. چرا کاربران وب از طریق همین پیوندها به سایت شما مراجعه ننمایند؟

- اگر بدون درخواست شما به سایتتان لینک داده می شود، می تواند دلیل آن باشد که محتوای سایتتان برای سایت های دیگر مفید و مناسب بوده است و این می تواند معیار ارزیابی خوبی برای سایتتان باشد

موتور جستجو چیست؟ (موتور جستجوگر و اهمیت آن)

 دنیای وب منبع عظیمی از اطلاعات است که روزبه‌روز برحجم آن افزوده می‌شود. در حال حاضر میلیاردها صفحه که اطلاعات فراوانی از موضوعات مختلف را در بر دارند، بر روی سرورهای مختلف جا خوش کرده اند. این در حالیست که تولد سایتهای جدید و گسترش سایتهای موجود نیز به طور فزاینده ای به این حجم اطلاعات می افزاید.  نرخ رشد اطلاعات تا بدانجاست که امروزه مشکل دسترسی به اطلاعات جدی تر از نبود اطلاعات است. امروزه چالش عمده اکثر کاربران دستیابی به اطلاعات است. به عبارت دیگر اگر کاربری دنبال موضوعی خاص باشد، کدام صفحه را باید بخواند؟ از میان این تعداد عظیم صفحات موجود، کدام صفحه نیاز او را برآورده می کند؟

اگر سایتی باشد که به کاربران در یافتن اطلاعات کمک کند، قطعا مورد توجه خواهد بود. خوشبختانه چنین سایتی وجود دارد و ما آنرا با نام موتور جستجوگر می شناسیم.

موتور جستجوگر سایتی است که برای کمک به کاربران در یافتن اطلاعات موجود در سایتهای دیگر طراحی شده است. موتور جستجوگر سایتی است که با گرفتن عبارتی مختصر، کاربر را با لیستی از سایت ها روبرو می‌کند که به موضوع مورد علاقه او مرتبط می‌باشند.

آمارها نشان می دهند که افراد بسیاری سفر در دنیای وب را با موتورهای جستجوگر آغاز می‌کنند و مراجعه به موتورهای جستجوگر چنان عادی شده است که جستجو کردن و کار با موتورهای جستجوگر، دومین فعالیت عمده کاربران در دنیای وب (بعد از ارسال و دریافت نامه های الکترونیکی)، محسوب می شود.

هر چه بر محبوبیت وب افزوده می گردد، نیاز به بایگانی کردن اطلاعات آن نیز بیشتر می‌شود؛ موتور جستجوگر نیز در واقع این اطلاعات را بایگانی کرده، در زمان مورد نیاز و به سرعت در اختیار کاربران قرار می‌دهد. بدون موتور جستجوگر، وب تنها به بخش کوچکی از موفقیت امروزین خود دست می‌یافت زیرا موتور جستجوگر، اینترنت را به رسانه‌ای قابل استفاده برای همه کرده است (از هیچ کس توقع نمی‌رود تعداد زیادی از آدرس های وب را به یاد داشته باشد).

آن چه که موتورهای جستجوگر انجام می دهند- با درجات متفاوتی از موفقیت- فراهم کردن یک وسیله جستجوی ساده است. وقتی یک کاربر وب عبارتی را جستجو می‌کند، موتور جستجوگر لیستی از سایت‌ ها را ارائه می‌کند که تعداد آنها از چند صد مورد تا چند میلیون متغیر می‌باشد.

سایت هایی که موتور جستجوگر به عنوان نتایج جستجویش ارایه می‌کند، بر حسب میزان ارتباط با عبارت جستجو شده به ترتیب نزولی لیست می‌شوند. به عبارت دیگر سایتی که به عنوان اولین سایت در نتایج جستجو معرفی شده است، مرتبط ترین سایت با عبارت جستجو شده از دید آن موتور جستجوگر بوده است.

دقت در ارایه نتایج جستجو چیزیست که کاربران وب همواره از موتورهای جستجوگر می خواهند. هر چه نتایج جستجوی یک موتور جستجوگر دقیق تر و مرتبط تر باشد، محبوب تر خواهد بود و کاربران بیشتری بدان مراجعه خواهند کرد.

اگر عبارت یکسانی در تمام موتورهای جستجوگر، جستجو شود هیچ کدام از آنها نتایج یکسانی را ارائه نمی‌دهند و با نتایج کاملا متفاوتی روبرو می‌شویم. تفاوت در ارائه نتایج جستجو در موتورهای جستجوگر از تفاوت آنها در الگوریتم (سیستم رتبه بندی) و بایگانی داده‌شان ناشی می‌شود. حتی اگر همه آنها از بایگانی داده یکسانی نیز استفاده کنند، بازهم نتایج جستجویشان متفاوت خواهد بود. موتور جستجوگر برای رده‌بندی صفحات وب از الگوریتم خاصی استفاده می‌کند که فوق‌العاده محرمانه می‌باشد. الگوریتم نیز مجموعه ای از دستورالعمل ها است که موتور جستجوگر به کمک آن تصمیم می‌گیرد که سایت ها را چگونه در خروجی‌اش مرتب کند.

برای اینکه سایت ها با هم مقایسه شوند و بر حسب میزان ارتباط با موضوع جستجو شده، مرتب شوند، موتور جستجوگر، الگوریتم را بر مجموعه‌ای از پارامترها اعمال می‌کند. پارامترهای مورد توجه موتور جستجوگر نیز همانند الگوریتم آن ها ناشناخته می‌باشد و این ناشناخته ها جذابیت دنیای موتورهای جستجوگر را دوچندان می‌کنند.

به اهمیت موتورهای جستجوگر از دیدگاه کاربران وب و جستجوکنندگان اطلاعات اشاره شد. آیا موتورهای جستجوگر از دیدگاه تجاری و دیدگاه یک مدیر سایت نیز مهم می باشند؟

اهمیت تجاری موتورهای جستجوگر

فعالان عرصه تجارت الکترونیک، آوردن بیننده به سایت را برای موفقیت در دنیای وب و تجارت آنلاین ضروری می دانند. فرقی نمی‌کند که سایت چه می‌فروشد و چه خدماتی ارایه می دهد: اگر سایتی به دنبال فروش کالا یا خدمات و کسب درآمد یا محبوبیت است، باید بیننده داشته باشد.

تعداد بینندگان یک سایت، برگ برنده آن برای کسب موفقیت در دنیای وب می‌باشد. سایتی که بیننده ندارد، بدون شک مرگی آنلاین را تجربه می‌کند و چه بسیارند سایتهایی که هر روزه از چرخه زندگی در وب خارج می شوند!

مدیران و طراحان خبره وب به خوبی می دانند که فقط طراحی یک وب سایت تضمینی برای آمدن بیننده به آن نیست بلکه باید بینندگان را به طریقی به سایت جذب کرد. بینندگان تنها به دنبال رفع نیازهای اطلاعاتی خود می باشند و وظیفه ندارند به هر قیمتی که شده سایت شما را بیابند.

برای دعوت بینندگان به وب سایتتان چه تدابیری اندیشیده اید؟ چگونه دیگران بدانند که شما سایت پر محتوا و جذابی دارید؟ خود شما چگونه سایتهای دیگر را می یابید؟

بدون هیچ گونه تردیدی باید گفت که ما در اغلب موارد به کمک موتورهای جستجوگر به آنچه که می خواهیم، دست می یابیم.

اگر ما اینکار را انجام می دهیم، دیگران نیز دقیقا همین کار را می کنند: جستجوی چند عبارت در یکی از موتورهای جستجوگر و مراجعه به یکی از وب سایتها. ببینیم آمارها چه می گویند:

• 82 درصد کاربران اینترنت، موتورهای جستجوگر را ابزار اصلی خود برای یافتن وب سایتها عنوان کرده اند.

• 57 درصد از کاربران اینترنت، هر روز جستجو می‌کنند و 46 درصد این جستجوها برای کالا یا خدمات است. (منبع: SRI )

• 85 درصد ترافیک هدفمند در اینترنت را موتورهای جستجوگر باعث می‌شوند.

(منبع: 7th www user survey-Georgia Institute of Technology)


همان گونه که آمارها نشان می‌دهند موتورهای جستجوگر ابزار مناسبی هستند که خریداران به کمک آنها، کالا یا خدمات مورد نیاز خود را می‌یابند. البته تنها رده‌های بالای نتایج جستجو هستند که مورد توجه کاربران قرار می گیرند و آنها به سایت‌های لیست شده در این رتبه‌ها مراجعه می کنند.

بسیاری از کاربران دریافته اند که در اغلب موارد 10 رتبه اول نتایج جستجو می تواند خواسته آنها را برآورده کند و هنوز هم علاقه دارند که تنها 10 سایت اول در نتایج جستجو را مرور کنند. اما آمارها چه می گویند:

• 70 درصد از کاربران به هنگام جستجو حتما یکی از سه سایت ابتدای نتایج جستجو را کلیک می کنند.

• تنها 7 درصد از آنها سایتهای قرار گرفته در رتبه های بیستم به بعد را کلیک می کنند.

• 85 درصد از آنها اگر جوابی برای جستجوی خود در بیست نتیجه اول نتایج جستجو نیابند، موتور جستجوگر مورد استفاده خود را عوض می کنند.

• 33 درصد کاربران وب فکر می کنند سایتی که در ابتدای نتایج جستجو قرار دارد، در موضوع جستجو شده سرآمدتر از رقبای خود است و در آن موضوع پیشرو می باشد.

با دقت در این آمارها، اهمیت کسب رتبه‌های بالا در موتورهای جستجوگر روشن تر می‌شود. نکته مهم دیگر این است که بینندگانی که موتورهای جستجوگر روانه سایت‌ها می‌کنند، به احتمال زیاد مخاطبان اصلی سایت مورد نظر می‌باشند و این در حالی است که هزینه چندانی نیز صرف آوردن آنان به سایت نشده است.

آمارهای ارایه شده از رفتار کاربران وب پیام بسیار واضحی دارد: سایتهایی ‌که در رتبه‌های بالا قرار نمی‌گیرند، بخش مهمی از کاربران مخاطب خود را از دست می دهند.

یک سایت ممکن است هزاران بیننده داشته باشد اما تعداد بینندگان گروه مخاطب آن است که موفقیت سایت را رقم می زند. زیرا در اغلب موارد این بینندگان مخاطب سایت هستند که از سایت چیزی بیشتر از اطلاعات رایگان ارایه شده می خواهند.

امروزه تجارت الکترونیک خود را با مسئله رتبه بندی در موتورهای جستجوگر هماهنگ کرده است زیرا رتبه های بالاتر مستقیما به فروش بیشتر، تعبیر می شوند. طبق آمارهای ارایه شده در ابتدای سال جدید میلادی (2003) نزدیک به 93 درصد بینندگان سایت های فعال در زمینه ارایه هدایای کریسمس را موتورهای جستجوگر فراهم کرده اند که در این بین گوگل با 27 درصد در صدر ایستاده است و پس از آن یاهو با 25 درصد در رده دوم قرار گرفته است.

شم بازاریابی حکم می کند که همواره در جایی حضور داشته باشیم که مشتری ما آنجاست. اگر ما آنجا نباشیم، رقیب ما آنجا خواهد بود. به عبارت دیگر کسیکه قرار است از ما خرید کند، از رقیب ما خرید می کند:

رقیب ما هر روز چاق تر و چاق تر می شود و ما نحیف و نحیف تر.

بازاریابی با موتورهای جستجوگر (Search Engine Marketing) نیز دو هدف عمده زیر را دنبال می کند:

1. حضور در جاهایی که خریداران ما آنجا هستند.

2. بالاتر بودن از رقبا ( کسب وضعیت بهتر نسبت به رقبا)

اینگونه از بازاریابی شامل فعالیتهای مختلفی می باشد که از مهمترین فعالیتهای آن، بهینه سازی سایت (Search Engine Optimization) می باشد. در حقیقت موتورهای جستجوگر از مهمترین بینندگان هر سایتی هستند. اگر سایت شما تنها برای مرورگرها، بهینه سازی شده است، کمی تامل کنید: سایت شما باید برای موتورهای جستجوگر هم بهینه سازی گردد. به عنوان مثال مرورگرها می توانند صفحات را با وجود بعضی از خطاها در کدهای آنها، به کاربران نمایش دهند اما موتورهای جستجوگر تا این حد مهربان نیستند. خوشبختانه توجه به موتورهای جستجوگر در طراحی سایت، آنرا برای کاربران سایت هم قابل استفاده تر می کند.

بهینه سازی سایت به معنای به کارگیری ترفندهای پیچیده نیست بلکه در اغلب موارد به کارگیری و اعمال تغییرات کوچک و ساده در سایت است که معمولا تاثیر فوق العاده ای در بالا بردن ضریب نفوذ سایت شما در موتورهای جستجوگر دارند.

ضریب نفوذ مناسب به معنای حضور در موتورهای جستجوگر مهم و عمده، بایگانی شدن هر چه بیشتر صفحات سایت در پایگاه داده آنها و قرار گرفتن در صفحه های اول تا پنجم نتایج جستجوی آنهاست.

متخصصین بسیاری در تلاش‌اند تا الگوریتم و پارامترهای مورد توجه موتورهای جستجوگر را شناسایی کنند تا بتوانند به کمک آنها به رتبه‌های بالاتری دست یابند و شانس خود را در کسب درآمد بیشتر، افزایش دهند.

البته به موازات آنها، موتورهای جستجوگر نیز روز به‌ روز الگوریتم های خود را هوشمندتر کرده و بر اقدامات امنیتی برای حفاظت از الگوریتم‌هایشان می‌افزایند.

چیزی که امروزه این متخصصان با تاکید بر آنها قصد بهبودی رتبه های سایت های خود را دارند، تنها تجربه است و نه یافته های علمی ثابت شده از اسرار بسیار موتورهای جستجوگر.

خلاصه:

• موتور جستجوگر ابزاری است که کاربران اینترنت به کمک آنها سایت ها را می یابند.

• نتایج جستجوی تمام موتورهای جستجوگر دقیق نیست.

• بسیاری از کاربران دریافته اند که در اغلب موارد 10 رتبه اول نتایج جستجوی موتورهای جستجوگر می تواند خواسته آنها را برآورده کند.

• راههای بسیاری برای دسترسی به سایتها وجود دارد اما موتورهای جستجوگر همواره راهکار اساسی بوده اند.

• تجارت الکترونیک به شدت خود را با مسئله رتبه بندی در موتورهای جستجوگر هماهنگ کرده است و همه سایت ها برای کسب رتبه های بالا تلاش می کنند.

• اجرای یک برنامه موفق بازاریابی با موتورهای جستجوگر، بدون یک ساختار و زیربنای مستحکم در خود سایت اصولا با شکست همراه می باشد.

آمارهای رسمی نشان می دهد که موتورهای جستجوگر ابزار مناسبی هستند که کاربران به کمک آنها کالا، خدمات و اطلاعات مورد نیاز خود را  مییابند. البته تنها رتبه های بالای نتایج جستجو است که مورد توجه کاربران قرار دارد و آنها به سایتهای لیست شده در این رتبه ها مراجعه می کنند و از بقیه سایتها صرفنظر کنند. این رفتار کاربران پیام بسیار واضحی دارد: سایتهایی که در رتبه های بالا قرار نمی گیرند، بینندگان چندانی هم نخواهند داشت. دقت در این رفتار کاربران اهمیت کسب رتبه های بالا در موتورهای جستجوگر روشن  می کند.

  نکته دیگر آنکه بینندگانی که از طریق موتورهای جستجوگر روانه سایتها می شوند، عموما علاقه مندان به آن سایت هستند.


  امروزه تجارت الکترونیک خود را با مسئله رتبه بندی در موتورهای جستجوگر هماهنگ کرده است زیرا رتبه های بالاتر مستقیما به فروش بیشتر، تعبیر می شوند. كسب رتبه های بالا آرزوی هر دارنده سایتی است كه آگاهانه پای در دنیای مجازی وب می نهد. هر روزه سایت های بسیاری در وب منتشر میشوند كه دارندگان آنها به امید كسب درآمد و موفقیت به این تجارت نوین وارد شده اند اما تنها عده معدودی از آنها با استفاده از تكنیك های موثر كسب درآمد و با تكیه بر تخصص خود در این بین به موفقیت دست می یابند.

امروزه بازاریابی در اینترنت (Internet Marketing) روشهای بسیاری را برای كسب درآمد هر چه بیشتر در اختیار سایت ها قرار داده است اما انتخاب اول تمامی سایت ها، رتبه های بالا در موتورهای جستجوگر است.

سایت های فلش و موتورهای جستجوگر قدرت فلش در خلق گرافیک جذاب، ترکیب تصاویر متحرک، صوت و برنامه نویسی خاص آن، چیزی است که حتی به رویاهای HTML هم خطور نمی کند. امروزه سایت های بسیاری را می توان یافت که با استفاده از این تکنولوژی صفحات خارق العاده ای را در وب منتشر کرده اند و چشم ها را خیره می کنند.

اما زیبایی سایت های فلش برای موتورهای جستجوگر پنهان است. موتورهای جستجوگر، ذائقه متنی دارند و برای خواندن و ذخیره کردن یک متن نیز نیاز دارند تا آنرا ببینند. متن های فلش هرگز دیده نمی شوند و لذا موتورهای جستجوگر به طور کلی از آنها صرفنظر می کنند.

در حال حاضر تعداد معدودی از موتورهای جستجوگر می توانند متن درون صفحات فلش را بخوانند و لینکهای آن را نیز دنبال کنند. مشکل دیگر سایت های فلش این است که معمولا دیر بارگذاری می شوند و این از دیدگاه کاربران مناسب نیست. گاهی به شوخی گفته می شود فلش چیز مناسبی است که با آن تعداد بینندگان یک سایت را به صفر رساند!

موتورهای جستجوگر در خواندن محتوای موتورهای جستجوگر مشکل دارند. حتی آنها که می توانند این کار را انجام دهند نمی توانند متنهای درون آنرا همانند آنچه که واقعا درون فایل فلش دیده می شوند نمایش دهند.

صفحات اسپلش

یکی از کاربردهای رایج فیلمهای فلش استفاده از آن در صفحات اسپلش (Splash) می باشد. صفحه اسپلش به یک از دو صورت زیر است:

•        تصویری بزرگ و لینکی که با آن وارد سایت می شویم.

•        انیمیشن فلش، لینک Skip Intro و آدرس صفحه ای که بعد از اتمام نمایش فلش، به کاربر نشان داده خواهد شد.

معمولا هم کاربران و هم موتورهای جستجوگر اینگونه صفحات را دوست ندارند زیرا محتوای کمی دارند هر چند که ممکن است دارای گرافیک خارق العاده ای باشند.

استفاده از اسپلش در ورودی یک سایت همانند مجبور کردن خریداران یک سوپر مارکت به تماشای فیلمی 30 ثانیه ای قبل از ورود به فروشگاه است

چرا صفحات اسپلش مورد پسند موتورهای جستجوگر نیستند؟

•        محتوایی ندارند و یا محتوای کمی دارند.

•        مهمترین متنهای هر صفحه ای عنوان آن و متن نمایان صفحه است. این صفحات متن نمایان ندارند که موتور جستجوگر آنرا بخواند.

•        لینکی ندارند یا لینکهای بسیار کمی دارند که موتور جستجوگر آنرا دنبال کند.

این صفحات معمولا تنها به یک صفحه لینک می کنند و گویا به موتور جستجوگر گفته می شود که سایت تنها یک صفحه مهم دارد. در صورتیکه اگر همین تک لینک هم "جاوا اسکریپتی" باشد، بسیاری از موتورهای جستجوگر قادر به دنبال کردن آن نخواهند بود.

بسیاری از صفحات اسپلش بعد از اتمام نمایش فلش به طور اتوماتیک به صفحه دیگر هدایت می شوند (Redirect).

همه موتورهای جستجوگر هدایت اتوماتیک از صفحه ای به صفحه دیگر را اسپم می دانند. برای رفع مشکلات فوق می توانید در صفحه اسپلش خود نیز متنی قرار دهید. در این حالت متن شما زیر اسپلش قرار داده می شود و کاربر برای دیدن آن باید پنجره نمایش را به پایین اسکرول نماید. اما بیشتر کاربران تمایل به ورود به سایت دارند تا اسکرول کردن. در این حالت دیگر صفحه اسپلش سایتتان بدون محتوا نیست ضمن آنکه شما لینکهایی را هم به بخشهایی از سایتتان در آن تعبیه کرده اید.

برای بهینه سازی سایتهای فلش می توانید صفحات مهم سایت فلش را به صورت HTML طراحی کنید (صفحات اطلاعاتی) و یا اصولا برای سایت خود دو نسخه فلش و HTML داشته باشید. حالا روی رتبه های صفحات HTML سرمایه گذاری کنید و سپس از طریق آنها بینندگان را به صفحات فلش راهنمایی کنید.

به کمک لایه ها و CSS نیز می توان یک سایت فلش را دارای متن خوانا برای موتورهای جستجوگر کرد اما با توجه به اینکه ممکن است اسپم تلقی شود، توصیه نمی شود.

بعد از آنکه گوگل هم توانست متون فلش را بخواند گمان می رفت تا حدی حاد بودن مشکل سایتهای فلش کاسته شود اما گوگل نیز هنوز در این مورد قدرتمند نیست. هنوز هم موتورهای جستجوگر نمی توانند متون استخراج شده از صفحات فلش را همانطوری که باید باشد، نمایش دهند. در واقع متن نمایش داده شده به هم ریخته است که ممکن است اصلا کاربر را ترغیب به آمدن به سایت نکند!


با تمام مشکلات اشاره شده فلش به خاطر قدرت خارق العاده ای که در اختیار طراحان می گذارد، دوست داشتنی است. مشکل اشاره شده بیشتر مربوط به سایتهای تمام فلش است بنابراین استفاده از فلش در بخشهایی از صفحات، ایرادی ندارد.

موتورهای جستجوی گوگل (Google), یاهو (Yahoo), آلتاویستا (AltaVista) , ام اس ان (MSN) , اسک جویز (Ask Jeevs) , آل د وب (AllTheWeb) , آ اُ اِل سرچ (AOL SEARCH) ,اکسایت (EXCITE) , لیکوس (Lycos) , ... ,  یکی از مهمترین منابع ترافیک وب هستند. تنها موتور جستجو گر محبوب گوگل , روزانه با بیش از 16 میلیارد کلیک , میلیونها کاربر را به سوی سایتهای گوناگون سرازیر می کند. آمار حاکی از آن است که 90% از کاربران برای یافتن سایت مورد نظر خود , اطلاعات را از موتورهای جستجو می جویند و البته می یابند.  اما سهم سایت اینترنتی شما از موتورهای جستجو چقدر است؟ما با ارائه خدمات تخصصی زیر شما را کمک می کنیم تا بتوانید قدرت وب را با ارتقاء یافتن به اولین گزینه نتایج , تجربه کنید

بسیاری از وب سایت ها هستند كه نمیتوانند ترافیك كافی را برای سایت خود بدست آورند ، یكی از این علت ها یك نكته ساده است : ? وب سایت برای موتور های جستجوگر بهینه نشده ? . در این مقاله اعمالی كه برای بهینه سازی وب سایت در برخورد با موتور های جستجو باید صورت گیرد شرح داده میشود :

 1.       صفحات را مطابق میل جستجوگر ها طراحی كنید :

برای یك موتور جستجو گرافیك سایت شما یا فلش ها و كد های جاوا اسكریپت جذابی كه ساخته اید اهمیتی ندارد . بلكه چیزی كه یك موتور جستجو نیاز دارد روان بودن كد نوشته شده در صفحات است . منظور من نوشتن كامنت در بین تگ ها یا رعایت كردن فاصله ها نیست بلكه استفاده از تگ هایی است كه جستجوگر ها از آنها استفاده میكنند . تگ های مهم در یك صفحه وب عبارتند از : تگ title  و description  و  Keywordsو Alt  . ( این روزها بعضی از موتور های جستجو فقط از تگ Keywords برای ارائه نتایج استفاده میكنند ).

     چند نكته :

?           اگر از جدول ها برای ساخت صفحات سایتتان بهره گرفته اید ، سعی كنید از كد های ساده استفاده كنید نه از تگ های تو در توی پیچیده .

?           استفاده از فریم ها باعث سر گیجه موتور های جستجو میشود كه به ضرر شماست . در ضمن استفاده از فریم ها دیگر در طراحی سایت ها متداول نیست .

?           اگر از كد های جاوا اسكریپت استفاده كرده اید برای فراخوانی فایل های جاوا اسكریپت خارجی از كد های كوتاه استفاده كنید .

?           استفاده از تگ Alt در تگ تصاویر موتور های جستجو را در یافتن موضوع تصاویر كمك میكند . حتما از این تگ برای عكس ها استفاده كنید .

?           متن اصلی را قبل از عكس ها در صفحاتتان قرار دهید و یا حداقل عكس ها را در میان متن قرار دهید .

 2.       كلمات كلیدی Keywords  :

استفاده از این تگ بسیار اهمیت داره و نوع كلمات استفاده شده در اون هم مهمه . سایت wordtracker كلمات كلیدی خوبی را برای هر نوع سایتی پیشنهاد میدهد كه میتوانید از آن بهره بگیرید . تعداد كلماتی كه میتوان در این تگ استفاده كرد محدودیت خاصی ندارد ، اما برای حصول نتیجه بهتر از 10 الی 15 كلمه برتر استفاده كنید .

 3.       محتوای سایت :

بسیاری از موتور های جستجو از متن اصلی صفحات برای یافتن كلمات كلیدی استفاده شده در تگ keywords استفاده میكنند . پس استفاده درست از كلمات كلیدی و مطابقت آن كلمات با متن شما بسیار اهمیت دارد. كلمات اصلی متن را در تگ heading و یا bold بگذارید و یا آن را لینك كنید تا جستجوگر ها به آن لغات اهیت ویژه ای دهند .

 4.       عنوان سایت :

تگ title یكی از مهم ترین بخش ها از دید جستجوگر هاست . عنوان صفحات نیز باید مانند كلمات كلیدی درست و مطابق متن انتخاب شود . چون گاهی موتور های جستجوگر به عناوین صفحات بیش از كلمات كلیدی اهمیت میدهند . تعداد كلماتی كه در عنوان صفحات استفاده میكنید نیز برای اینكه از حد استاندارد جستجوگر ها خارج نباشد باید حداكثر 9 كلمه باشد .

 5.       تگ توضیحات  :

موتور های جستجو هنگام نشان دادن نتایج جستجوی خود ، اطلاعات تگ متای توضیحات هر صفحه را برای نمایش توضیحات آن سایت نمایش میدهند .بنابراین نوشتن توضیحات جذاب و درست بیننده را به سوی سایت شما جذب میكند . استاندارد تعداد كلمات این تگ 20 الی 25 كلمه میباشد .

 6.       گرافیك :

استفاده از عكس اگر چه زیبایی خاصی به سایت شما میدهد اما حتی با تگ ALT نیز یك عكس به اندازه چند كلمه قدرت ندارد . چون موتور های جستجو فقط كلمات را میشناسند و عكس ها را هم با تگ Alt آنها شناسایی میكنند . بنا براین استفاده از عكس به جای لینك و یا بجای متن از خوانایی سایت شما برای چشم های یك موتور جستجوگر می كاهد .

 7.       نقشه سایت  :

نقشه سایت كمك بسیاری به جستكوگر ها میكند تا تمام صفحات سایت شما را شناسایی كنند . ابزار های زیادی بر روی وب هست كه نقشه سایت شما را در چند كلیك میسازد .

 8.       لینك های هدایتگر :

لینك هایی كه به دیگر صفحات سایت میدهید باید ساده باشد . استفاده از منوهای pop up  و فلش و مانند آن از خوانایی لینك های شما می كاهد .اگر مجبور به استفاده از لینك های پیچیده در طراحی سایت هستید میتوانید از لینك های ساده در انتهای صفحات استفاده كنید تا موتور های جستجوگر نیز بتوانند لینك های شما را شناسایی كنند .

 رعایت اصول فوق باعث میشود تا سایت شما در نتیجه جستجوی جستجوگر های معروف رتبه بالاتری را بدست آورد

http://www.macromediax.com

منابع

http://seo.knowledge.ir http://www.dahio.com http://webpro.ir


برگرفته از «http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D9%88%D8%AA%D9%88%D8%B1_%D8%AC%D8%B3%D8%AA%D8%AC%D9%88»

این متن فقط قسمتی از موتور های جوست و جو گر می باشد

جهت دریافت کل متن ، لطفا آن را خریداری نمایید

قیمت فایل فقط 2,000 تومان

خرید

برچسب ها : موتور های جوست جو گر

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر
بسته آموزشی کسب در امد از تعمیر لامپ کم مصرف (تخفیف 50%به مدت محدود)

لذت درآمدزایی ساعتی ۳۵٫۰۰۰ تومان در منزل
فقط با ۵ ساعت کار در روز درآمد روزانه ۱۷۵٫۰۰۰ تومانی

دانلود بسته آموزشی کسب در امد از تعمیر لامپ کم مصرف (تخفیف 50%به مدت محدود)