امروز: دوشنبه 12 خرداد 1399
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
لینک دوستان
بلوک کد اختصاصی

visio یک ابزار دیاگرام کشی برای متخصصان در امر تجارتvv

visio یک ابزار دیاگرام کشی برای متخصصان در امر تجارتvv دسته: کامپیوتر و IT
بازدید: 309 بار
فرمت فایل: docx
حجم فایل: 1959 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 32

visio به بیان ساده visio یک ابزار دیاگرام کشی برای متخصصان در امر تجارت وبسیاری از افرادی است که به هنرمند نبودن خود اذعان دارند مجموعه آیکن های visio که در این برنامه ،اشکال نامیده می شوند همه چیز ازاجزای شبکه کامپیوتر گرفته تا مبلمان اداره، کادرهای نمودار سازمان دهی یا یک نمودار گردشی ،سوییچ هاورله های الکتریکی را نشان می دهند

قیمت فایل فقط 1,800 تومان

خرید

بررسی visio

به بیان ساده visio یک ابزار دیاگرام کشی برای متخصصان در امر تجارت وبسیاری از افرادی است که به هنرمند نبودن خود اذعان دارند.

 مجموعه آیکن های visio که در این برنامه ،اشکال نامیده می شوند همه چیز ازاجزای شبکه کامپیوتر گرفته تا مبلمان اداره، کادرهای نمودار سازمان دهی یا یک نمودار گردشی ،سوییچ هاورله های الکتریکی را نشان می دهند.

مقایسه محصولات visio

سال هاست که visio با ویژگی های مختلف (standard,professional,technical,Enterprise )وجود دارد و در عین حال می توانید ابزارهای پیشرفته برنامه نویسی را در visual studio NET .وابزارهای دیاگرام کشی شبکه ای پیشرفته را درvisio enterprise net work tools پیدا کنید.موارد مزبوربرای یک کاربر در سطح متوسط گیج کننده و دشوار هستند به همین خاطر مایکرو سافت تصمیم به ساده سازی و تولید دو ویرایش از visioگرفت که standardوprofessional هستند .هر دو مورد مزبور را" موتور" هدایت می کند ولی مخاطبان آن ها اندکی با هم فرق دارند و انواع نمودارها و دیاگرام هایی که می توانید با استفاده از این دو نوع ایجاد کنید نیازهای متفاوتی را برطرف می سازند.

Visio Standard : این برنامه برای مشاغل تجاری طراحی شد و برای افرادی مفید است که در زمینه تجارت فعالیت دارند (از مدیران محصول گرفته تا تحلیل گران مالی و متخصصان در امر فروش و بازاریابی) تا بتوانند نمودارها و دیاگرام های تجاری برای به تصویر کشیدن فرآیندهای تجاری، شیوه بازاریابی، سازمان دهی ها، زمان بندی پروژه و سایر موارد را ایجاد کنند.

Visio Professional : این برنامه برای کاربران فنی طراحی شد که شامل همه موارد Visio Standard و ویژگیهای بیشتری است. طراحان و مدیران شبکه، مهندسان برق، مدیران IT ، طراحان تسهیلات، متخصصان اینترنت، مدیران و طراحان وب و برنامه نویسان نرم افزار می توانند از Visio Professional برای ایجاد نمودارها و دیاگرام هایی استفاده کنند که بسیاری از مفاهیم و فرآیندهای فنی را نشان می دهند.

اولین گام به سوی Visio

1-           در دسک تاپ ویندوز فرمان Start, All Program را اجرا کنید.

2-           فرمان Microsoft Office , Microsoft Office Visio 2003 را اجرا کنید.

3-           بدین ترتیب Visio صفحه نمایش شکل 1 را نشان می دهد.


Category : لیست Category 16 آیتم را نشان می دهد. این آیتم ها انواع ترسیم ها نظیر دیاگرام های بلوکی، نمودارها، گراف ها و دیاگرام های وب می باشند. وقتی دسته ای را انتخاب می کنید لیست الگوها تغییر می کند.

Template : درون هر دسته، انواع مختلف الگوها (دو تا 12 الگو) وجود دارد. هر یک از این الگوها ترسیم متفاوتی را در دسته گسترده تری نشان می دهند. وقتی روی نام یک دسته کلیک می کنید لیست الگوهای موجود تغییر می کند.

Getting Started : پیشخوان سمت راست صفحه نمایش است ولی برچسب آن بسته به محل کار شما در Visio تغییر می کند.

آشنایی با صفحه نمایش Visio

یک صفحه نمایش Visio شبیه شکل 2 است. این صفحه نمایش زمانی ظاهر می شود که دسته Block diagram را انتخاب کنید.


بررسی منوها

نوار منوی Visio تقریباً حاوی همان منوهایی است که در برنامه های کاربردی ویندوز وجود دارند.(Help, Format, Edit, File ). لیست زیر فرمان های منحصر به فرد Visio را نشان می دهد.

Tools : در این منو انواع ابزارهای ترسیم با اشکال Visio، صفحه ترسیم Visio و خود ترسیم را مشاهده می کنید. ابزارهایی نیز برای تنظیم پالت رنگ Visio، خط کش ها، مشبک ها و غیره وجود دارند. هم چنین می توانید گزینه ها استاندارد مایکروسافت نظیر Speling ، Track ، Markup ، Customize و Options را نیز در این منو بیابید.

Shape :این منو حاوی فرمان هایی برای گروه بندی، چرخاندن ، برگرداندن و تراز کردن و نیز فرمان هایی برای انتخاب الگوی رنگ یک ترسیم می باشد. هم چنین می توانید فرمان هایی را برای تغییر ترتیب پشته گذاری اشکال و انجام کارهای خلاقی نظیر تقسیم و قطع اشکال پیدا کنید.

گزینه های منوی shape بسته به نوع ترسیمی که ایجاد میکنید تغییر می کنند.

برای ایجاد انواع ترسیم ها، Visio منوی دیگری را به نوار منو اضافه میکند. مثلاً وقتی با استفاده از یک الگو Project Schedule یک نمودار Gantt را ایجاد می کنید Visio یک منوی Chart Gantt را بعد از منوی Shape قبل از منوی Window اضافه میکند. (شکل 3) در منوی Chart Gantt فرمانهایی را برای ایجاد نمودارهای Gantt پیدا می کنید مانند افزودن و حذف وظایف، پیوند وظایف و تنظیم ساعات کاری. سایر ترسیم هایی که یک منو را به نوار منو اضافه می کنند عبارتند از: Organization Chart , Building Plan, Database , Brainstorming و Process Engineering گزینه های این منوها خاص ترسیمی هستند که ایجاد می کنید. به محض بستن ترسیم، گزینه منو ناپدید می شود.

ایجاد یک نوار ابزار

برای ایجاد یک نوار ابزار اختصاصی مراحل زیر را انجام دهید:

1-           فرمان View, Toolbars, Customize را اجرا کنید.

با اجرای این فرمان Visio کادر محاوره ای Customise را نمایش می دهد.

2-           در برگه Toolbars روی دکمه New کلیک کنید.

 با انجام این کار Visio کادر محاوره ای New Toolbars را نمایش خواهد داد.

3-  در فیلد Toolbars Name نامی را تایپ کرده و سپس روی دکمه ok کلیک کنید.

اصلاح یک نوار ابزار

اگر میخواهید دکمه ای را اضافه یا حذف کنید به جای ایجاد یک نوار ابزار جدید، نوار ابزار موجود را اصلاح کنید. برای افزودن دکمه ها به نوار ابزار ، این مراحل را انجام دهید:

1-           نوار ابزار مورد نظر را ظاهر کنید.

بدین منظور روی ناحیه نوار ابزار کلیک راست کرده و نوار ابزار مورد نظر را برگزینید.

2-  روی نوار ابزار انتخاب شده کلیک راست کرده و گزینه Customize را نمایش می دهد.

با انجام این کار Visio کادر محاوره ای Customize را نمایش می دهد.

3-            برگه Commands را کلیک کنید.

همان طور که در شکل 4 مشاهده می کنید دسته ها در سمت چپ و فرمان ها در سمت راست قرار دارند.

4-  در سمت چپ روی یک دسته کلیک کرده و سپس در لیست فرمان ها (دکمه ها) در سمت راست پیمایش کنید.

5-   از کادر محاوره ای دکمه مورد نظر را به محل دلخواه در نوار ابزار بکشید.

دکمه را از کادر محاوره ای Customize به نوار ابزار بکشید. با رها کردن دکمه ماوس، دکمه جدی به بخشی از نوار ابزار موجود تبدیل خواهد شد.

ایجاد یک ترسیم به روش استاندارد

1-  اگر Visio باز نیست فرمان Start, Programs, Microsoft Office, Microsoft Office Visio 2003 را اجرا کنید.

2-             در سمت چپ صفحه نمایش روی دسته دلخواه کلیک کنید.

 در ناحیه Visio, Template نمونه ای از انواع ترسیم ها، دیاگرام ها یا نمودارهای این دسته را نمایش می دهد.

3-            روی یک الگو کلیک کنید.

4-  Visio یک صفحه ترسیم جدید را ایجاد می کند. یک یا چند شابلون به طور خودکار در سمت چپ صفحه نمایش باز می شود.

جابه جایی ومرتب کردن شابلون ها

محل پیش فرض استقرار شابلون در پیشخوان Shapes سمت چپ صفحه نمایش است. شما می توانید محل استقرار شابلون ها را به بالا، پایین یا سممت راست صفحه نمایش انتقال دهید. گزینه چهارم این است که یک شابلون را در حالت شناور بگذارید به طوری که در پنجره دیگری با دکمه های Close و Minimize ظاهر شود. برای تغییر مکان یک شابلون روی نوار عنوان آن کلیک کرده و محل دیگری روی صفحه نمایش بکشید. بسته به محل رها کردن دکمه ماوس، شابلون مستقر می شود. در شکل 5 شابلون ها می توانند در هر محل احتمالی (چپ، راست، بالا، پایین یا شناور مستقر شوند.

بستن شابلون

برای بستن شابلون نمایش داده شده در پیشخوان Shapes روی نوار عنوان آن کلیک راست کرده و سپس گزینه Close را انتخاب کنید.

باز کردن شابلون های دیگر

برای باز کردن یک شابلون این مراحل را انجام دهید:

1-  فرمان File, Shapes را اجرا کنید. بدین ترتیب لیستی از دسته های ترسیم ظاهر می شود.

2-           به دسته دلخواه اشاره کنید.

با انجام این کار لیستی از همه شابلونهای این دسته ظاهر می شود.

3-           روی یک نام شابلون کلیک کنید.

بدین ترتیب شابلون باز شده و در سمت چپ صفحه نمایش ظاهر می شود.

افزودن یک شکل به ترسیم

بدین منظور، به شکل درون یک شابلون اشاره کرده و کلیک کنید و در همان حال که دکمه چپ ماوس را نگه داشته اید شکل را به ناحیه ترسیم بکشید. وقتی شکل در محل دلخواه مستقر شد دکمه ماوس را رها کنید.

انتخاب یک شکل

بدین منظور فقط باید روی شکل کلیک کنید. قبل از جابه جا کردن، کپی، حذف یا تغییر شکل باید آن را انتخاب کنید.

تمرکز روی یک ناحیه از ترسیم

روش معمولی تنظیم نمای یک ترسیم استفاده از دکمه Zoo در نوار استاندارد است. برای بزرگ کردن ناحیه دلخواهی از ترسیم روی مقدار درصدی دلخواه کلیک کنید یا یک مقدار درصدی را تایپ نمایید یا روی یکی از گزینه های زیر کلیک کنید.

Last : به آخرین مقدار درصد مورد استفاده برمی گردد.

Width : پهنای صفحه را نمایش می دهد.

Page : کل صفحه را نمایش می دهد.

روش دلخواه من نگه داشتن کلید Ctrl و استفاده از چرخ پیمایش ماوس است. پیمایش به سمت جلو (دور از خود) تصویر را بزرگ و پیمایش به سمت عقب (به سمت خود) تصویر را کوچک می کند. اگر ماوس شما فاقد ایم چرخ پیمایش است می توانید از کلیدهای Ctrl+Shift برای بزرگنمایی استفاده کنید. با فشار دادن و نگه داشتن این کلیدها اشاره گر ماوس به ذره بینی تبدیل می شو که در آن علامت جمع (+) قرار دارد. برای بزرگ کردن تصویر دکمه چپ ماوس را فشار دهید. با کلیک راست می توانید تصویر را کوچک کنید. برای برگشت به کل ترسیم کلیدهای Ctrl+W را فشار دهید.

استفاده از پنجره Pan and Zoom

یک روش عالی برای دیدن یک ترسیم و در عین حال هدایت در آن استفاده از پنجره Pan and Zoom است. این پنجره کوچک نمای کاملی از ترسیم را در اختیار شما قرار می دهد. برای کار با پنجره Pan and Zoom این مراحل را انجام دهید:

1-            فرمان View, Pan & Zoom Window را اجرا کنید.

Visio پنجره Pan and Zoom را نمایش می دهد. مستطیل قرمزی ناحیه ای از ترسیم را که مشاهده می کنید، محصور خواهد کرد.

2-           برای بزرگ نمایی ناحیه دیگری از ترسیم:

الف- اشاره گر ماوس را روی مستطیل قرمز قرار دهید تا اشاره گر به یک فلش چهار سر تبدیل شود.

ب- مستطیل قرمز را به محل جدیدی در ترسیم بکشید.

تنظیم اندازه شکل

1-            شکلی را انتخاب کنید.

2-            یکی از موارد زیر را انجام دهید:

ü یک هندل ضلعی بالا یا پایین را برای تغییر ارتفاع شکل بکشید.

ü    یک هندل بالا یا پایین را برای تغیر ارتفاع شکل بکشید.

ü یک هندل گوشه را برای تغییر ارتفاع و عرض در یک زمان بکشید.visio هنگام کشیدن گوشه، تناسب های ارتفاع به عرض شکل را حفظ می کند.

3-  هنگام رسیدن به اندازه مناسب برای شکل، دکمه ماوس را رها کنید.

اگر بخواهید شکلی دارای اندازه خاصی باشد (مثلاً 5/1 ×2 اینچ) ، هنگام تغییر اندازه شکل نوار وضعیت در پایین صفحه نمایش ببینید. نوار وضعیت عرض و ارتفاع شکل را هنگام حرکت ماوس نمایش می دهد. هم چنین می توانید از پنجره Size and position برای تعیین اندازه و محل شکل در رسم استفاده کنید. برای نمایش این پنجره، View, Size and position window را انتخاب کنید. عرض و ارتفاع مورد نظر خود را برای شکل تایپ کرده و سپس Enter را فشار دهید.

حذف اشکال

می توانید شکل را به چهار روش مختلف حذف کنید. ابتدا شکل را انتخاب کرده و سپس یکی از این موارد را انجام دهید.:

کلید Delet را در صفحه کلید فشار دهید.

Ctrl+X را فشار دهید.

دکمه Cut را در نوار ابزار استاندارد کلیک کنید.

Edit, Cut را انتخاب کنید.

فشردن کلید Delete ساده ترین روش حذف یک شکل است. اما اگر فکر می کنید ممکن است شکل را مجدداً بخواهید، از Ctrl+X یا Cut استفاده کنید. در این روش، شکل در کلیپ بورد ذخیره می شود، بنابراین می توانید آن را مجددا در رسم بچسبانید. اگر چیزی را به اشتباه حذف کردید، می توانیدEdit, Undo را انتخاب کنید. Visio بیست سطح Undo دارد، بنابراین می توانید تا 20 فرمان آخر انجام شده را لغو کنید. اگر فکر می کنید به تعداد بیشتری نیاز دارید، می توانید تا 99 سطح Undo را تنظیم کنید! Tools, Options را انتخاب کرده ، برگه General را کلیک نموده و عددی را در کادر Undo Levels تایپ کنید!

استفاده از نقاط اتصال

می توانید نقاط اتصال را با انتخاب View, Connection Points نمایش دهد. این x های آبی کوچک تقریباً درهر جای یک شکل ظاهر می شوند ولی معمولاً در گوشه ها، نقاط میانی خطوط یا مرکز اشکال ظاهر می گردند. برای غیر فعال کردن نقاط اتصال View, Connection Points را انتخاب کنید.

یافتن اشکال مورد نظر

Visio 2003 یافتن اشکال را با استفاده از کادر Search که در پیشخوان Shapes قرار دارد، آسان کرده است.

در کادر Search for shapes یک کلمه ترکیبی از کلمات را تایپ کنید.

Visio اشکالی را جستجو می کند که مطابق با شرح شما هستند.

روش دیگر یافتن یک شکل، جست و جو برای شکلی است که شبیه به شکلی باشد که هم اکنون در ترسیم وجود دارد. مثلاً فرض کنید که رسم شما حاوی شکل یک کامپیوتر شخصی است و می خواهید شکلی مشابه را پیدا کنید.

از این مراحل برای جست و جوی اشکال مشابه استفاده کنید:

1-  روی شکلی در رسم خود کلیک راست کرده و shape را انتخاب کنید.

2-   Find similar shapes را انتخاب کنید. Visio اشکال مشابه را جست و جو کرده و نتایج را در یک شابلون در پیشخوان shapes نمایش می دهد.

اعمال یک الگوی رنگ

روش دیگر جذاب کردن ترسیمات، اعمال یک الگوی رنگ است.

برای اعمال یک الگوی رنگ به یک ترسیم ، این مراحل را انجام دهید:

1-  ترسیم را باز کرده و روی یک ناحیه خالی کلیک کنید تا تمام اشکال از حالت انتخاب خارج شوند.

2-  جایی را درناحیه رسم کلیک کرده و color schemes یا visio , tool, add-ons, visio , extras, color schemes را انتخاب کنید. کادر محاوره ای color schemes ظاهر می شود.

3-  در لیست choose a color schemes ، یک الگوی رنگ متمایز کرده و سپس apply کلیک کنید.

4-           هنگامی که الگوی رنگ رضایتمند بود، ok را کلیک کنید.

افزودن متن

برای افزودن متن به یک شکل در رسم خود؛ این مراحل را دنبال کنید:

1-  برای انتخاب شکل ونمایش کادر متنی آن، روی آن دابل کلیک کنید.

کادر متنی شکل یک محیط نقطه چین سبز در پس زمینه سفید است. این کادر همیشه درون شکل نیست ، گاهی اوقات خارج آن است اما نزدیک به شکل.

2-           تایپ متن در بلوک متنی شکل شروع کنید.

3-           هنگام اتمام تایپ، محلی خارج از بلوک متنی را کلیک کنید.

در برخی شرایط دوست دارید که متن شما بخشی از یک شکل نباشد. می توانید متن مستقل را با دنبال کردن این مراحل در رسم خود داشته باشید:

1-            دکمه ابزار text را در نوار ابزار استاندارد کلیک کنید.

اشاره گر ماوس شما به شکلی شبیه برگه کاغذی بامتن تغییر می کند.

2-  اشاره گر ماوس را برای رسم کادر متنی به اندازه دلخواه خود بکشید . یا دابل کلیک کنید تا visio یک بلوک متنی برای شما رسم کند.

محیط بلوک متنی شما با یک خط نقطه چین سبز احاطه شده و یک نقطه درج در مرکز ظاهر میشود.

3-            متن خود را تایپ کنید.

4-            محلی خارج از بلوک متنی کلیک کنید یا esc را فشار دهید.

کپی و الصاق متن

متن را با استفاده از این مراحل کپی و الصاق کنید:

1-  دکمه ابزار text را در نوار ابزار استاندارد کلیک کرده و سپس روی یک شکل کلیک کنید. بلوک متنی شکل ظاهر میشود.

2-            بخشی از متن را انتخاب کنید که برای کپی نیاز دارید.

3-            دکمه copy را در نوار ابزار استاندارد کلیک کرده

4-            محل مورد نظر خود را برای الصاق متن انتخاب کنید.

ü        برای الصاق در یک بلوک متنی شکل، روی شکل دابل کلیک کنید.

ü برای الصاق یک شکل فقط متنی، ناحیه ای خالی از رسم را کلیک کنید.

5-           دکمه paste را در نوار ابزار استاندارد کلیک کرده

انتقال یک بلوک متنی

برای انتقال یک بلوک متنی مستقل از شکل آن، از دکمه text block استفاده کنید. این مراحل را دنبال کنید:

1-            دکمه text block را در نوار ابزار استاندارد کلیک کنید.

اشاره گر ماوس شما به چیزی شبیه یک برگه کاغذ با چند خط متن تبدیل می شود .

2-  شکلی را کلیک کنید که دارای متن مورد نظر شما برای انتقال است.

3-  ماوس را به روی فریم بلوک متنی ببرید تا وقتی که اشاره گر به یک مستطیل دوبل تغییر کند.

4-            بلوک متنی رابرای تغییر مکان آن بکشید.

Visio مکان متنی شکل را طبق انتخاب شما تغییر می دهد.

5-  دکمه ابزار pointer را برای برگشت اشاره گر طبیعی ماوس کلیک کنید.

تغییر اندازه بلوک متنی

از این مراحل برای تغییر اندازه یک بلوک متنی استفاده کنید:

1-            دکمه text block را در نوار ابزار استاندارد کلیک کنید.

هنگامی که اشاره گر ماوس را به روی بلوک متنی می برید، اشاره گر به یک مستطیل دوبل تغییر می کند.

2-            روی یک شکل کلیک کنید.

هندلها و فریم بلوک متنی سبز رنگ ظاهر می شوند.

3-  هندل را برای تغییر اندازه بلوک متنی بکشید و سپس دکمه ماوس را رها کنید.

4-            دکمه ابزار pointer را برای برگشت اشاره گر استاندارد ماوس کلیک کنید .

متصل کننده ها

می توانید متصل کننده را با یکی از این سه روش ایجاد کنید:

ü  از دکمه connector tool در نوار ابزار standard استفاده کنید (برای این که شکلها در حین اضافه شدن به ترسیم به طور خودکار وصل شوند ).

ü          شکل متصل کننده را از روی شابلون به روی ترسیم بکشید.

ü از دکمه connect shapes روی نوار ابزار action برای اتصال شکل های دو بعدی موجود استفاده کنید.

نقاط اتصال

X های آبی رنگی که در لبه های هر شکل ظاهر می شوند، نقاط اتصال نامیده می شوند.

افزودن نقاط اتصال به یک شکل

ممکن است با شکلی مواجه شوید که در مکان مورد نظر شما روی آن نقطه اتصالی وجود نداشته باشد. در این مورد، نقطه اتصال را اضافه کنید! بدین ترتیب ، این مراحل را انجام دهید:

1-                                    شکلی را انتخاب کنید.

2-      روی فلش بازشوی کنار دکمه connector tool در نوار ابزار standard کلیک کرده و گزینه connection point را انتخاب کنید.

 اشاره گر ماوس به یک فلش دارای حرف x تبدیل می شود .

3-   کلید ctrl را نگه داشته و روی مکان مورد نظر خود در شکل کلیک کنید تا یک نقطه اتصال اضافه شود سپس ، کلید ctrl را رها کنید.

حذف یک نقطه اتصال

برای حذف یک نقطه اتصال از شکل:

1- روی فلش بازشوی کنار دکمه connector tool در نوار ابزار standard کلیک کنید.

2-  روی دکمه connection point tool که شبیه یک حرف x آبی رنگ به نظر می رسد، کلیک کنید.

3-      روی نقطه اتصال مورد نظر کلیک کنید تا حذف شود.

نقطه اتصال به رنگ قرمز درمی آید.

4-      کلید delet را فشار دهید.

در این صورت ، نقطه اتصال از بین می رود.

صرفه جویی در وقت با استفاده از دکمه connect shapes

این دکمه دو یا چند شکل دو بعدی را به طور خودکار وبا ترتیب مورد نظر شما وصل می کند.

برای استفاده از دکمه connect shapes مراحل زیر را انجام دهید:

1-  روی دکمه pointer tool (که شبیه یک فلش است) در نوار ابزرا standard کلیک کنید

2-  کلید shift را پایین نگه داشته و روی تمام شکل ها(یکی پس از دیگری) به ترتیب دلخواه کلیک کنید تا وصل شوند.

3-      روی دکمه connect shapes در نوار ابزار action کلیک کرده یا فرمان tools, connect shapes را اجرا کنید.

4-                                    Visio به طور خودکار تمام شکل ها را وصل میکند.

انتخاب یک متصل کننده سفارشی برای اتصال شکل ها

1-                                    روی دکمه pointer tool در نوار ابزار standard کلیک کنید.

2-      فرمان file, shapes, visio extras, connectors را اجرا کنید. شابلون connectors ظاهر می شود.

3-                                    روی متصل کننده مورد استفاده خود کلیک کنید.

4-       در ترسیم، کلید shift را پایین نگه داشته و روی تمام شکل ها به ترتیب دلخواه خود کلیک کنید تا وصل شوند.

5-                                    روی دکمه connect shapes در نوار ابزار action کلیک کنید.

Visio به طور خودکار اتصالات بین تمام شکلهایی ایجادمی کند که با استفاده از متصل کننده مورد نظر خود انتخاب کرده اید.(شکل 6)


مدیریت متصل کننده هایی که از روی مسیرها عبور می کنند.

در برخی از ترسیم ها نظیر فلوچارت ها یا نمودارهای شبکه، ممکن است به خاطر عبور متصل کننده ها از روی یکدیگر با مشکل مواجه شوید.

برای رفع این مشکل ، visio یک jump (نوعی چین خوردگی در یک خط) به تمام متصل کننده های افقی در ترسیم اضافه می کند که از روی متصل کننده های عمودی نیز عبور می کنند.

1-           فرمان file, page setup را اجرا کنید.2-           روی برگه layout and routing کلیک کنید(شکل 7)


3-   در کادر add line jumps to ، نوع خطوط مورد نظر را انتخاب کنید تا jupp های خط برای آن ها به نمایش درآیند.

4-           در کادر line jump style ، یک شیوه انتخاب کنید.

5-  برای تغیر عرض jump ها ، نوار ابزار horizontal size را بکشید.

6-            برای تغییر ارتفاع jump ها، نوار vertical size را بکشید.

7-  روی دکمه apply کلیک کنید تا عمل پیش نمایش تنظیمات در ترسیم شما انجام شود.


8-  وقتی تمام تنظیمات مورد رضایت شما واقع شد، روی دکمه ok کلیک کنید. (شکل 8)


برای افزودن یا حذف jumpهای خط و انتخاب یک شیوه jump خط، مراحل زیر را انجام دهید:

1-  در ناحیه نوار ابزار کلیک راست کرده و گزینه layout & routing را انتخاب کنید یا فرمان view, toolbars,layout & routing را اجرا کنید.

2-  در ترسیم، متصل کننده یا متصل کننده های مورد نظر را انتخاب کنید تا تغییر یابند.

3-  روی فلش بازشوی کنار دکمه add line jumps to کلیک کرده و گزینه ای را انتخاب کنید.

 برای حذف jump های خط ، گزینه no lines را انتخاب کنید.

4-  روی فلش بازشوی کنار دکمه line jumps style کلیک کرده و شیوه ای را انتخاب کنید

چیدمان شکل ها به طور خودکار

Visio یک ویژگی چیدمان خودکار برای ترسیم ها ارایه می دهد که معمولاً شامل شکل های متصل نظیر نمودارهای سازمانی، نمودارهای شبکه، فلوچارت ها و نمودارهای درختی است. این ویژگی مشکل مرتب سازی مجدد شکل ها را به طور دستی برطرف می سازد.

ویژگی lay out shapes در visio باعث می شود که تمام این کارها به راحتی انجام شوند.

برای استفاده از ویژگی lay out shapes ، این مراحل را انجام دهید:

1-           تمام شکلها و متصل کننده ها را به روی ترسیم بکشید.

2-           یکی از موارد زیر را انتخاب کنید:

برای مرتب کردن تمام شکل ها، روی ناحیه خالی ترسیم کلیک کنید.

برای مرتب کردن شکل های خاص یک کادر انتخاب اطراف شکل های مورد نظر بکشید تا visio آن ها را مرتب کند.

3-           فرمان shape, lay out shapes را اجرا کنید تا کادر محاوره ای lay out shapes ظاهر می شود که در شکل 9نشان داده شده است.


4-           در ناحیه placement ، مراحل زیر را انجام دهید:

الف – روی فلش بازشوی کنار کادر style کلیک کرده و انتخاب خود را متمایز کنید.

Visio عمل پیش نمایش هر شیوه را در سمت راست کادر محاوره ای مزبور انجام می دهد.

ب- در کادر direction ، انتخابی ایجاد کنید.

پیش نمایش سمت راست را بررسی کنید.

ج- در کادر depth ، انتخابی ایجاد کنید.

5- در ناحیه connectors ، مراحل زیر را انجام دهید:

الف- در کادر style، انتخابی ایجاد کنید.

Visio عمل پیش نمایش را در سمت راست انجام می دهد.

ب- در کادر direction ، انتخابی ایجادکندی.

می توانید پیش نمایش انتخاب خود را در سمت راست ببینید.

ج- در کادر appearance ، گرین هstraight یا curved را انتخاب کنید.

6- در صورت اعمال آنها به ترسیم خود، روی موارد زیر کلیک کنید:

Apply routing style to connectors : شیوه مسیر یابی را که در مرحله 5 قسمت الف انتخاب کرده اید به تمام متصل کننده های صفحه اعمال می کند.

Enlarge page to fit drawing : در صورت لزوم ، ترسیم رابرای تنظیم فاصله تمام شکل ها در طی چیدمان خودکارعریض می کند.

7- در ناحیه apply settings to ، گزینه selection یا current page را انتخاب کنید.

8- اگر می خواهید عمل پیش نمایش تغییرات ایجاد شده انجام شود، روی دکمه apply کلکیک کنید.

9- روی دکمه ok کلیک کنید.

Viso با استفاده از تنظیمات انتخابی شما شکل های ترسیم را مرتب می کند.

تراز و توزیع کردن شکل ها

برای تراز کردن چند شکل به طور افقی، عمودی یا هر دو ، این مراحل را انجام دهید:

1-           شکلی را انتخاب کنید تا شکلهای دیگر با آن تراز شوند.

2-  کلید shift را نگه داشته و در همان زمان شکل های دیگری را که ماییلید با اولین شکل تراز شوند، انتخاب کنید.

3-  فرمان shape, alignshapes را اجرا کرده در این صورت، کادر محاوره ای align shapes ظاهر می شود.

4-           روی شیوه تراز دلخواه کلیک کنید.

اگر فکر می کنید شکل های بیشتری اضافه خواهیدکرد تا با آن ها تراز شوند ، روی گزینه greate guide and glue shapes در پایین کادر محاوره ای مزبور کلیک کنید.

5-                                    روی دکمه ok کلیک کنید.

Viso تمام شکل ها را با اولین شکل انتخابی شما تراز می کند.

برای توزیع شکل ها در یک ناحیه ، این مراحل را انجام دهید:

1-           تمام شکلهای مورد نظر خود را انتخاب کنیدتا توزیع شوند.

2-  فرمان shape, distribute shapes را اجرا کرده . کادر محاوره ای distribute shapes ظاهر می شود

3-  روی شیوه توزیع دلخواه خود کلیک کنید تا مورد استفاده قرار گیرد.

اگر فکر می کنید شکل های بیشتری اضافه خواهید کرد تا توزیع شوند، روی گزینه great guides and glue shapes to them در پایین کادر محاوره ای مزبور کلیک کنید.

4-           روی دکمه ok کلیک کنید.

Visio به طور خودکار شکل ها را توزیع می کند.(شکل 10)


یکی کردن شکل ها

برای یکی کردن دو یا چند شکل با استفاده از فرمان union ، این مراحل را انجام دهید:

1-  شکل های مورد نظر را به روی ناحیه ترسیم بکشید تا یکی شوند.

2-  شکل ها را به مکان مورد نظر انتقال دهید ، اطمینان یابید که هر یک از آنها حداقل با یک شکل دیگر هم پوشانی دارند.

3-  با استفاده از دکمه pointer tool تمام شکل های مورد نظر را انتخاب کنید تا یکی شوند.

4-           فرمان shapes, operations, union را اجرا کنید.

Visio تمام شکل ها را یکی می کند. (شکل 11)


ترکیب کردن شکل ها

برای ترکیب شکل ها ، این مراحل را انجام دهید:

1-      تمام شکل های مورد نظر خود را ترسیم کنید تا ترکیب شوند.

2-      شکل ها را طوری مرتب کنیدکه هم پوشانی داشته باشند.

3- با استفاده از دکمه pointer tool ، تمام شکل های مورد نظر را انتخاب کنید تا ترکیب شوند.

4-      فرمان shape, operations, combine را اجرا کنید.

Visio جابه جایی شکل های کاملاً بسته کوچک تر با شکل های بزرگ تر هم پوشانی دارند، برش می دهند.(شکل 12)قطعه قطعه کردن شکل ها

برای قطعه قطعه کردن شکل ها ، این مراحل را انجام دهید:

1-  تمام شکل های مورد نظر خود را به روی ناحیه ترسیم یا ناحیه جدیدی بکشید.

2-           شکل ها را طوری مرتب کنیدکه هم پوشانی داشته باشد.

3-  با استفاده از دکمه pointer tool ، تمام شکل های هم پوشانی شده را انتخاب کنید.

4-           فرمان shape, operations, fragment را اجرا کنید.

Visio تمام شکل ها را با خطوط هم پوشانی آنها به شکل هایی تقسیم می کند. (شکل 13)


متقاعد کردن شکل ها

برای متقاعد کردن شکل ها ، این مراحل را انجام دهید:

1)  تمام شکل های مورد نظر خود را به روی ناحیه ترسیم بکشید یا آنها را ترسیم کنید.

2)  شکل ها را طوری مرتب کنیدکه آنها با هر شکل دیگری از چند نقطه هم پوشانی داشته باشد.

3)  با استفاده از دکمه pointer tool ، تمام شکل ها را انتخاب کنید تا یکدیگر را قطع کنند.

4)           فرمان shape, operations, intersect را اجرا کنید.

Visio فقط بخشی را که در آن تمام شکل ها هم پوشانی دارند به همان صورت باقی می گذارد و بخش های اضافی حذف می شوند. (شکل 14)کم کردن شکل ها

برای استفاده از فرمان subtract ، این مراحل را انجام دهید:

1- شکل های مورد نظر خود را به روی ناحیه ترسیم بکشید یا شکل های جدیدی ترسیم کنید.

2-       شکل ها را طوری مرتب کنیدکه هم پوشانی داشته باشد.

3- با استفاده از ابزار pointer، شکل مورد نظر را انتخاب کنید تا حفظ شود.

4-  شکل مورد نظر را انتخاب کنید تا از بقیه شکل ها کم نشود.

5-           فرمان shape, operations, subtract را اجرا کنید.

Visio شکلی را که در مرحله 4 انتخاب کرده اید حذف می کند و باقیمانده شکلی را که در مرحله 3 انتخاب کرده اید به همان صورت باقی می گذارد. (شکل 15)ترسیم با استفاده از دکمه line tool

برای ترسیم یک خط ساده این مراحل را انجام دهید:

1-           روی دکمه Line tool در نوار ابزار drawing کلیک کنید.

اشاره گر ماوس را به یک خط ویک نماد بعلاوه تبدیل می شود.

2-  اشاره گر ماوس را در مکان مورد نظر برای شروع خط قرار دهید، سپس ماوس را تا نقطه مورد نظر برای پایان خط بکشید.

3-            دکمه ماوس را رها کنید.

بدین ترتیب، خط انتخاب شده و نقاط انتهایی ظاهر می شوند.

4- روی ناحیه خالی ترسیم کلیک کنید تا خط از حالت انتخاب خارج شود.

برای اتصال پاره خط ها در حین ترسیم، این مراحل را انجام دهید:

1-                                    روی دکمه line tool ذر نوار ابزار drawing کلیک کنید.

اشاره گر ماوس به یک خط و یک نماد بعلاوه تبدیل می شود.

2-      با کشیدن ماوس و رها کردن آن، اولین پاره خط ترسیم می شود.

3-      به نقطه انتهایی اولین پاره خط اشاره کنید، سپس ماوس را بکشید تا دومین پاره خط شکل ترسیم شود.

4-                                     مرحله 3 را چند بار تکرار کنید.

5-      برای بستن شکل، پاره خط دیگری را از نقطه انتهایی آخرین پاره خط تا نقطه شروع اولین پاره خط ترسیم کنید و سپس دکمه ماوس را رها کنید.

شکل حاصل یک شکل بسته است.

ترسیم با استفاده از دکمه pencil tool

برای ترسیم یک شکل با استفاده از دکمه pencil tool ، این مراحل را انجام دهدی:

1-           روی دکمه pencil tool در نوار ابزار standard کلیک کنید.

2-  با کشیدن ماوس و سپس رها کردن دکمه ماوس، اولین پاره خط را ترسیم کنید.

ماوس را در یک خط مستقیم بکشید تا خطی ایجاد شود. آن را به صورت منحنی بکشید تا یک منحنی ایجاد شود.

3-  با اشاره به نقطه انتهایی پاره خط قبلی، کشیدن ماوس و سپس رها کردن دکمه ماوس، دومین پاره خط را ترسیم کنید.

4-           در صورت تمایل، مرحله 3 را چند بار تکرار کنید.

5-  شکل با اتصال نقطه انتهایی آخرین پاره خط به نقطه شروع اولین پاره خط تکمیل می شود.


ترسیم با استفاده از دکمه arc Tool

برای ترسیم یک کمان با استفاده از دکمه arc tool ، این مراحل را انجام دهید:

1-           دکمه arc Tool در نوار ابزار standard کلیک کنید.

2-  ماوس را در مکان مورد نظر خود قرار دهید تا کمان از آن جا شروع شود.

3-   ماوس را در جهت مورد نظر بکشید تا کمان در همان جهت ادامه یابد.

4-           دکمه ماوس را در مکانی رها کنید تا کمان پایان یابد.

ایجاد شکل ها با استفاده از دکمه ها یEllipse Tool و Rectangle Tool

این مراحل نحوه استفاده از دکمه Ellipse Tool هستند:

1-      روی دکمه Ellipse Tool در نوار ابزار standard کلیک کنید.

2- اشاره گر ماوس را در مکان مورد نظر قرار دهید تا بیضی در آن جا قرار گیرد.

3-      ماوس را به جهتی بکشید.

برای ترسیم یک دایره کامل، کلید shift را در حین کشیدن ماوس نگه دارید.

4- وقتی اندازه و شکل بیضی به صورت دلخواه شما درآمد ، دکمه ماوس را رها کنید.

دکمه Rectangle Tool همانند دکمه Ellipse Tool عمل می کند. می توانید از دکمه line tool برای ایجاد یک مستطیل با ترسیم و اتصال چهار پاره خط استفاده کنید. ولی ترسیم مستطیل با استفاده از دکمه Rectangle Tool آسان تر اس. برای ترسیم یک مستطیل، این چهار مرحله را انجام دهید:

1-           روی دکمه Rectangle Tool در نوار ابزار standard کلیک کنید.

2-  اشاره گر ماوس را در مکان مورد نظر قرار دهید تا مستطیل در آن جا قرار گیرد.

3-           ماوس را به جهتی بکشید.

برای ترسیم یک مرجع کامل، کلید shift را در حین کشیدن ماوس نگه دارید.برای ترسیم مستطیلی با اندازه خاص، در حین ترسیم نوار وضعیت را جهت بررسی اندازه های عرض و ارتفاع مشاهده کنید.

4- وقتی اندازه و شکل مستطیل مورد رضایت شما واقع شد، دکمه ماوس را رها کنید.

جابه جایی و افزودن رئوس

برای حذف یک راس، این مراحل را انجام دهید:

1-           دکمه line tool, freeform tool, pencil tool یا arc tool را انتخاب کنید

2-           برای جابه جایی راس دلخواه خود به آن اشاره کنید.

وقتی در محدوده انتخاب راس هستید، اشاره گر ماوس به یک فلش چهار سر تبدیل می شود.

3-           روی راس مزبور کلیک کنید.

رنگ آن از سبز به سرخ تغییر می یابد.

4-  راس را به مکان مورد نظر بکشید و سپس دکمه ماوس را رها کنید.

با انجام این مراحل نیز می توانید یک راس به هر شکلی اضافه کنید:

1-      دکمه penciltool را انتخاب کنید.

2-      شکلی را انتخاب کنید.

در این صورت ، رئوس و نقاط کنترلی شکل را می بینید.(شکل 16)3- کلید کنترل را نگه دارید و روی نقطه مورد نظر کلیک کنید تا یک راس به آن اضافه شود. Visio رلس (شکل لوزی مانند) و یک نقطه کنترلی (شکل کروی) را بین راس جدید و راس قبلی اضافه میکند.

4- به هر تعداد راسی که مایلید اضافه شود، مرحله 3 را تکرار کنید.

5-  وقتی راسی را به شکل اضافه میکنید ، در واقع یک پاره خط اضافه می کنید. به دلیل این که visio به طور خودکار یک نقطه کنترلی بین راس جدید و راس قبلی اضافه می کند، می توانید از نقطه کنترلی برای تغییر شکل استفاده کنید.

جابه جایی نقاط کنترلی

برای جابه جایی یک نقطه کنترلی ، مراحل زیر را انجام دهید:

1-  با استفاده از دکمه pointer tool در نوار ابزار standard شکلی را انتخاب کنید. هندل های انتخاب شکل را می بینید.

2-           به دکمه pencil tool سوییچ کنید.

در این صورت ، رئوس و نقاط کنترلی شکل را می بینید.

3-           برای جابه جایی نقطه کنترلی مورد نظر به ان اشاره کنید.

اشاره گر ماوس به یک فلش چهار سر تبدیل می شود.

4-           روی نقطه کنترلی کلیک کنید.

رنگ نقطه کنترلی انتخاب شده از سبز به قرمز تغییر می یابد.

5-           نقطه کنترلی را بکشید و سپس دکمه ماوس رها کنید.(شکل 17)

دوران دادن شکل ها

Visio سه روش برای دوران یک شکل ارایه می دهد:

هندل های دوران، روی شکل به شما امکان می دهند تا آن را بکشید و دوران دهید . هنگامی که می خواهید زاویه شکل به سرعت ولی نه به طور دقیق تغییر کند، از این روش استفاده کنید.

دکمه های rotate left و rotate right در نوار ابزار action به شما امکان می دهد تا شکل را 90 درجه (در جهت حرکت عقربه های ساعت و در خلاف جهت حرکت عقربه های ساعت) دوران دهید. وقتی می خواهید یک شکل در نموهای 90 درجه دوران کند ، از این روش استفاده کنید.

فرمان منو (با اجرای فرمان view, windows, size & position را باز میکند که تعیین زاویه دوران را امکان پذیر می سازد. وقتی دقت در زاویه دوران حایز اهمت و در اولوت است، این روش بهترین روش محسوب می شود .

افزودن سایه، الگو و رنگ زمینه

سایه شکل نباید رنگ یک دست باشد. می تواندی شیوه سایه، الگو ، رنگ پیش زمینه و شفافیت سایه را انتخاب کنید.

برای افزودن هر یک از این ویژگیها رنگی به شکل مراحل، زیر را انجام دهید:

1-           شکل یا شکلهای مورد نظر را انتخاب کنید.

2-           فرمان ، format, fil را اجرا کنید یا کلیک راست کرده و فرمان format, fill را اجراکنید.

کادر محاوره ای fill ظاهر می شود که در شکل 18 نشان داده شده است.


3-  در ناحیه fill ، رنگ ، الگو ، رنگ الگو و شفافیت را انتخاب کنید.

4-  در ناحیه shadow ، شیوه ، رنگ ، الگو و شفافیت را انتخاب کنید.

ناحیه preview نمونه ای از انتخاب های شما را نشان می دهد.

5-           روی دکمه ok کلیک کنید.

vision به ترسیم بر می گردد و شکل انتخاب شده را مجدداً فرمت بندی می کند.

کپی کردن فرمت ها

فرض کنید که شکلی را به دقت فرمت کرده اید حال می خواهید این شیوه ها ورنگ های زیبا را به شکل دیگری اعمال کنید..

برای کپی کردن یک فرمت از شکلی به شکل دیگر، مراحل زیر را انجام دهید:

1-           روی شکل دارای فرمت دلخواه خود کلیک کنید تا کپی شود.

2-  روی دکمه format painter در نوار ابزار standard کلیک کنید. اشاره گر ماوس به یک قلم موی نقاشی تبدیل می شود.

3-  روی شکل مورد نظر کلیک کنید تا فرمت مزبودربه آن اعمال شود. تمام آن شیوه و رنگ زیبا در شکل کپی می شوند.

مدیریت شکل ها با گروه بندی

هیچ چیز به این اندازه آزار دهنده و عذاب آور نیست که زمان زیادی را برای ایجاد شکلی خارج از شکل های دیگر، تراز کردن آن ها به طور کامل و سپس به هم ریختن آنهادرهنگام جابه جایی یا تغییر اندازه صرف کنید. یک روش برای جلوگیری از این موضوع ، گروه بندی شکل ها به گونه ای است که آن ها همانند یک واحد عمل کننند.

در شکل 19 کامپیوتر سمت چپ یک شکل گروه بندی شده است (به عنوان یک واحد انتخاب شده است). کامپیوتر واقع در مرکز گروه بندی نشده زیرا می توانید تمام بخش ها را به طور جداگانه انتخاب کنید.بخشهای مجزای کامپیوتر طوری پراکنده شده اند که می توانید به میزان پیچیدگی شکل پی ببرید.

ایجاد گروه ها

برای ایجاد یک گروه، این مراحل را انجام دهید:

1-           تمام شکل های مورد نظر را برای گروه بندی انتخاب کنید.

2-  فرمان shape, grouping, group را اجرا کرده یا روی دکمه group در نوار ابزار action کلیک کنید.

Visio شکل را مجدداً به یک فریم و چند هندل فریم گذاری می کند.

برای خارج کردن شکل از حالت گروه بندی ، مراحل زیر را انجام دهید:

1-           شکل را گروه بندی شده را انتخاب کنید.

2-  فرمان shape, grouping,un group را اجرا کرده یا روی دکمه ungroup در نوار ابزار shape کلیک کنید.

Visio شکل گروه بندی شده را به شکل های اصلی آن تفکیک کرده و هر یک رابطور جداگانه انتخاب می کند.

افزودن یک شکل به یک گروه

1-      شکلی را انتخاب کنید تا شکل مورد نظر به آن اضافه شود.

Visio فریم انتخاب شکل و هندل های آن را نمایش می دهد.

2-                                    شکل مورد نظر را انتخاب کنید تا اضافه شود.

3-                                    فرمان shaoe, grouping, addto group را اجرا کنید.

 Visio شکل را به فریم انتخاب گروه اضافه می کند.

حذف یک شک از یک گروه

روی گروه کلیک کنید فرمان shape, grouping, remove from group را اجرا کنید . visio جزیی از گروه را حذف می کند. شکل در ترسیم باقی می ماند ولی در حال حاضر، از گروه اصلی و از حالت گروه بندی خارج می شود.

تغییر موقعیت یک صفحه

این مراحل را انجام دهید:

1-           فرمان file, page setup را اجرا کنید.

کادر محاوره ای page setup ظاهر می شود.

2-  اگر برگه print setup انتخاب نشده است، هم اکنون آن رانتخاب کنید.

3-  در ناحیه printer paper ، روی land scape کلیک کنید و جهت صفحه را انتخاب کنید.

4-           روی برگه page size کلیک کنید.

موقعیت های صفحه ترسیم و کاغذ چاپگر با یکدیگر مطابقت دارند زیرا به طور پیش فرض ، گزینه same as printer paper size انتخاب شده است.

5-           روی دکمه ok کلیک کنید.

شما فقط مرزهای صفحه را جابه جا کرده اید، ولی شکل ها رد جایی که همیشه بودند قرار می گیرند. (یعنی در مرزهای صفحه قبلی) . حالکه مرزهای جدیدی دارید، باید شکل ها را جابه جا کنید تا در صفحه ترسیم قرار گیرند.

با اجرای فرمان tools, center drawing و قرار دادن ترسیم در مرکز مرزهای صفحه جدید، می توانید مجدداً شکل ها رامرتب کنید.

تنظیم اندازه صفحه

Visio به شما امکان می دهد تا اندازه صفحه ترسیم را به این روش ها تعیین کنید:

با استفاده از اندازه های از پیش تعریف شده

وارد کردن اندازه های سفارشی

با استفاده از محتوای ترسیم به عنوان مرزهای اندازه

در مورد هر سه روش اندازه گیری ترسیم، از برگه page size مراحل زیر را انجام دهید:

1-           فرمان file, page setup را اجرا کنید

2-           روی برگه page size کلیک کنید

3-           روی یکی از گزینه های زیر برای اندازه صفحه کلیک کنید:

Same as printer paper size : اندازه ترسیم رابا همان اندازه کاغد چاپگر تنظیم می کند.

Pre- defined size : از یک اندازه از پیش تعریف شده در یکی از رده های زیر استفاده می کند: ansi engineering ,metric, standard یاarchitectural. برای این گزینه ، رده ای در کادر بالا انتخاب کرده و سپس اندازه ای را در رده منتخب خود انتخاب کنید.

Custom size : به شما امکان می دهد تا یک اندازه سفارشی را تنظیم کنید. مقدار عرض را دراولین کادر و پس از آن مقدار طول را در کادر دوم تایپ کنید (پس از عدد in را برای اینچ و mm را برای میلی متر تایپ کنید.)

4- روی دکمه ok کلیک کنید.

اندازه صفحه ترسیم را به طور پویا با كشیدن لبه‌های صفحه توسط ماوس تغییر دهید .

1- صفحه ترسیم موردنظر خود را نمایش دهید .

2- روی دكمه pointer Tool در نوار ابزار Standard كلیك كنید .

3- كلید Ctrl را فشار دهید و نگه دارید و اشاره‌گر موس را روی لبه صفحه ترسیم مورد نظر قرار دهید .

اشاره‌گر موس به یك فلش دو سر (بر حسب لبه صفحه منتخب شما به طور افقی یاعمودی ) تبدیل می شود .

4- موس را درجهت دلخواه خود بكشید تا حاشیه‌ها توسعه یابند (‌یا جمع شوند).

یك خط محیطی نقطه‌ چین محل ابعاد صفحه جدید را نشان می‌دهد.

5- كلید Ctrl را هم چنان نگه‌دارید ، ماوس را بكشید تا زمانی كه صفحه به اندازه دلخواه درآید.

استفاده از شابلون سند

هنگامی كه ترسیمی را ایجاد می‌كنید ، Visio به طورخودكار یك شابلون سند ایجاد می‌كند .

هنگام كار روی ترسیم موجود ، مسیر File , Shapes, Show Document Stencil را انتخاب كنید .

این سند شامل تمام شكل‌هایی است كه شمادر طی ایجاد ترسیم جاری از آن استفاده كرده‌اید. هرگاه شكلی از یك شابلون به ترسیمتان اضافه كنید ،‌به طور خودكار به شابلون سند اضافه می‌شود .

ایجاد یك شابلون سفارشی

1- یكی از دو عمل یا هر دوعمل زیر را انجام دهید :

الف) ترسیمی ندارید ، ترسیم بعدی را كه تقریباً دارای چنین ویژگی است ، باز كنید یا یك ترسیم نمونه ایجاد كنید و تمام اشكال مورد نیاز خود در شابلون سفارشی را داخل ترسیم بكشید .

ب) یك شابلون سند را باز كنید تا اشكال را از آنها كپی كنید .

2- مسیر File , Shapes , New Stencil را انتخاب كرده یا روی دكمه New Stencil در نوار ابزار Stencil كلیك كنید .

در سمت چپ صفحه نمایش شابلون جدیدی با نام Stencilx ظاهر می شود كه به جای x یك شماره قرار دارد .

3- یك شكل داخل شابلون سفارشی را با استفاده از یكی از این روش‌ها بكشید:

از صفحه ترسیم :كلید Ctrl را پایین نگه داشته و شكل را به داخل شابلون جدید بكشید .

از شابلون سند یا شابلون Visio: شكل را داخل شابلون جدید بكشید(‌نیازی نیست كلید Ctrl را نگه دارید زیرا Visio به طور خودكار به جای انتقال اشكال آن‌ها را كپی می‌كند .) شكل نام visio را حفظ می كند .

4- هنگامی كه تمام اشكال دلخواه شما در شابلون سفارشی قرار گرفتند ، برای نمایش منوی بازشو در نوار عنوان شابلون روی آیكون ( سمت چپ) كلیك راست كنید و سپس روی دكمه Save كلیك كنید .

Visio كادر محاوره‌ای Save As را نمایش می‌دهد .

5- در كادر File name برای شابلون یك نام تایپ كنید .

در كادر Save As Type به طور خودكار Visio برای نوع فایل Stencil را انتخاب می‌كند .

6- روی دكمه Save كلیك كنید .

Visio به صفحه ترسیم باز می‌گردد و در نوار عنوان نام شابلون ظاهر می‌شود .

 اكنون وقتی مسیر File,Shapes را انتخاب می‌كنید ، شابلون سفارشی شما در دسته My Shapes ظاهر می شود .

اضافه كردن توضیحات به ترسیم

شما می‌توانید با استفاده از یك فرمان ساده توضیحی را در هر جا به ترسیم اضافه كنید. توضیح در شكل كوچكی ذخیره می شود كه شما میتوانید در هر جایی از تصویر كه مایل باشید آن را قرار دهید و هنگام نیاز آنرا باز و بسته كنید .

برای اضافه كردن توضیح از این مراحل استفاده كنید:

1- ترسیمی را كه می‌خواهید به آن توضیح اضافه كنید ، باز نمایید .

2- فرمان Insert , Comment را انتخاب كنید .

در صفحه نمایش یك كادر توضیح با نام شما و تاریخ جاری ظاهر می‌شود ، همان طور كه شكل 20 مشاهده می‌كنید .

3- متنی برای توضیح خود تایپ كنید و سپس هرجایی خارج از كادر توضیح ،‌كلیك نمایید .

Visio كادر بزرگ توضیح را می‌بندد و شكل كوچك با حروف اول اسم شما را در صفحه نمایش باقی می‌گذارد .

4- روی كادر توضیح كلیك كرده و آن را بكشید تا به موقعیت خود در ترسیم حركت كند جایی كه بیشتر قابل فهم است ؛ شاید نزدیك شكلی كه توضیح به آن بر میگردد.

برای خواندن توضیح روی شكل كوچك توضیح كلیك كنید ، كادری برای نمایش متن توضیح بازمی‌شود برای ویرایش توضیح ، روی شكل دابل كلیك كنید . كادری كمی بزرگ‌تر برای نمایش توضیح ، باز می‌شود ،‌پس می‌توانید آن را ویرایش كنید .

استفاده از گزارش‌های از پیش تعریف شده

بعضی از گزارشات از پیش تعریف شده به صورت خاصی طبقه‌بندی شده‌اند به عنوان نمونه :

üگزارشات شمارشی وفهرستی كه معمولاً در ترسیم آیتم‌هایی قرار می‌گیرند.

ü گزارشات فلوچارت شامل اطلاعات منابع ، هزینه ومدت زمان می باشند .

üگزارشات دارایی ،‌اطلاعاتی درباره نوع دارایی ،‌ مالكیت ،‌نام و تولید كننده را نمایش می‌دهد .

ü گزارشات عددی معمولاً محاسبات را اجرا می‌كنند( جمع ،‌میانگین ،‌حداكثر ، حداقل و مواردی شبیه به آن)

برای استفاه از گزارشات از پیش تعریف شده برای ترسیم خود ، این مراحل را دنبال كنید :

1- ترسیمی را كه میخواهید برای آن گزارش تهیه كنید ، باز نمایید .

2- فرمان Tools , Reports را انتخاب كنید .

كادر محاوره‌ای Reports ظاهر می‌شود ، همان طور كه در شكل 21 نشان داده شده است . فهرستی از گزارش‌های از پیش تعریف شده در ناحیه Report ظاهر می شود اولین گزارش متمایز می‌شود و شرحی از آن در منطقه Desctiption كادر محاوره‌ای ظاهر می‌شود .

3- برای انتخاب روی گزارش مورد نظر كلیك كنید .

4- روی دكمه Run كلیك كنید .

كادر محاوره‌ای Run Report ظاهر می شود .

5- برای به دست آوردن نتایج زیر روی فرمت گزارش كلیك كنید :

ü Excel نتایج را در فایل Microsoft Excel ایجاد می‌كند .

ü HTMLنتایج را با نام Report – 1 . html در پوشه My Documents ذخیره می‌كند.

ü Visio shape نتایج را در ترسیم جاری به عنوان یك شكل درج می‌كند .

ü XML نتایج را با نام Report – 1 . xml در پوشه My Document ذخیره می‌كند .

6-           روی ok كلیك كنید .

اگر فرمت گزارش Visio shape را انتخاب كنید، نتایج به عنوان شكل در ترسیم جاری قرار می گیرند شكل 22 نمونه‌ای از شكل یك گزارش موجودی در ترسیم طرح فضایی را نشان می‌دهد .


4-                       نحوه چاپ در Visio

بررسی اندازه کاغذ چاپگر و صفحه ترسیم

برای مقایسه اندازه کاغذ چاپگر و اندازه صفحه ترسیم نرما File, Page Setup را اجرا کنید تا کادر محاوره ای Page Setup به نمایش درآید. این کار محاوره ای به شما امکان می دهد تغییرات لازم در اندازه کاغذ چاپگر و صفحه ترسیم ایجاد کنید.

پیش نمایش ترسیم

Print Preview پیش نمایشی از رسم واقعی به شما می دهد. می توانید صفحه پیش نمایش چاپ را با کلیک کردن دکمه Print Preview در نوار ابزار Standard یا با انتخاب Print Preview ، File نمایش دهید.

چاپ ترسیم

هنگامیکه تنظیمات اندازه کاغذ چاپگر و اندازه صفحه رسم را بررسی کردید و بر ترسیم خود تمرکز کرده و پیش نمایش آن را مشاهده کردید، آماده چاپ هستید. با فایل باز خود، این مراحل را دنبال کنید:

1-                   File, Print را انتخاب کنید.

کادر محاوره ای Print ظاهر می شود، همان گونه که در شکل 23 نشان داده شده است.


2-   چاپگر مورد نظر خود را انتخاب کنید (در صورت وجود بیش از یک چاپگر).

3-                     اگر بخواهید تنظیمات چاپگر خود را بررسی کنیدک

الف – روی دکمه Properties کلیک کنید.

ب – تنظیمات چاپگر را به همان صورت کار طبیعی خود تنظیم کنید.

ج- به کادر محاوره ای Print برگردید.

4- در بخش Selection, current page, all, page range یا محدوده ای از صفحات را با تایپ کردن شماره صفحات انتخاب کنید.

تنها در صورتی می توانیدمحدوده ای از صفحات را مشخص کنید که رسم، بیش از یک صفحه باشد. هم چنین تنها در صورتی میتوانید به صورت Selection چاپ کنید که پیش از نمایش کادر محاوره ای print انتخابی را انجام داده باشید .

5- تعداد کپی مورد نظر خود را برای چاپ مشخص کنید.

6- Ok را کلیک کنید.

این متن فقط قسمتی از visio می باشد

جهت دریافت کل متن ، لطفا آن را خریداری نمایید

قیمت فایل فقط 1,800 تومان

خرید

برچسب ها : visio

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر
بسته آموزشی کسب در امد از تعمیر لامپ کم مصرف (تخفیف 50%به مدت محدود)

لذت درآمدزایی ساعتی ۳۵٫۰۰۰ تومان در منزل
فقط با ۵ ساعت کار در روز درآمد روزانه ۱۷۵٫۰۰۰ تومانی

دانلود بسته آموزشی کسب در امد از تعمیر لامپ کم مصرف (تخفیف 50%به مدت محدود)