امروز: پنجشنبه 15 خرداد 1399
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
لینک دوستان
بلوک کد اختصاصی

انعطاف پذیری و تمرینات كششی

انعطاف پذیری و تمرینات كششی دسته: تربیت بدنی
بازدید: 197 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 92 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 117

انعطاف‌پذیری یكی از اجزاء آمادگی جسمانی و یك بخش كلیدی در پیشگیری از آسیب و بهبود اجرای ورزشی می‌باشد در افراد غیرفعالی كه عادت به زندگی كم تحرك دارند، عضلات و تاندون‌هایشان كوتاه و فاقد قابلیت كشش می‌شوند به عبارت دیگر دستگاه عضلانی در نتیجه بی‌تحركی، به تدریج قابلیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهند و در نهایت دچار كاهش قابلیت كشش می‌شود

قیمت فایل فقط 7,000 تومان

خرید

انعطاف پذیری و تمرینات كششی

چندین شیوه كششی شامل ایستا، پویا و تسهیل عصبی ـ عضلانی گیرنده‌های عمقی (PNF) افزایش در انعطاف‌پذیری را نشان داده‌اند. برخی از مطالعات پیشین نشان داده‌اند كه روش كششی PNF افزایش بیشتری را در دامنه حركتی نسبت به سایر روشها ایجاد می‌كنند. اگرچه برخی از مزایای استفاده از روشهای كششی PNF مشخص شده است اما كارایی بیشتر این روشها در تحقیقات هنوز مورد سؤال است.

چندین نوع روش كششی PNF وجود دارد كه عبارتند از: CR، HR، CRCA و SRHR و ACR

شماری از مطالعات شیوه SRHR را در تحقیقات خود به كار برده‌اند و هركدام زمانهای متفاوتی را برای نگهداری انقضاض ایستا (MVIC) ذكر كرده‌اند. در نتیجه تعیین مؤثرترین زمان نگهداری انقباض ایستا در این شیوه باید بررسی شود. در صورتیكه زمان كوتاهتر MVIC، افزایش یكسانی ا در دامنه حركتی (ROM) در مقایسه با یك زمان طولانی‌تر ایجاد كند، مربیان و ورزشكاران ممكن است شیوه‌ای كه زمان كمتری را صرف كند، ترجیح دهند.

۲ـ۱ بیان مسأله

تمرینات انعطاف‌پذیری به طور كلی به عنوان یك بعد مهم در اجراهای ورزشی پذیرفته شده است و بطور وسیعی بعنوان یك شیوه مؤثر در درمان و پیشگیری از آسیبها مورد استفاده قرار گرفته است. تمرینات كششی برای افزایش قابلیت كشسانی بافت و بدین طریق افزایش دامنه حركت مفاصل ویژه طراحی شده‌اند. اعتقاد بر این است كه افزایش دامنه حركت عملكردهای ورزشی را بهبود و شدت و تعداد آسیبها را كاهش می‌دهد. با وجود اینكه عوامل ارثی نقشی تعیین كننده در انعطاف‌پذیری ایفاء می‌كنند، حركت‌پذیری مفصل می‌تواند از طریق یك برنامه منظم حركات توسعه دهنده انعطاف‌پذیری حفظ و یا توسعه داده شود.

اجزاء مقاوم غیرفعال و انقباضی فعال در برابر كشش عضله مقاومت ایجاد می‌كنند و روشهای ویژه‌ای برای كاهش مقدار چنین محدودكننده‌هایی پیشنهاد شده‌اند.

به منظور توسعه انعطاف‌پذیری، روشهای كششی مختلفی ارائه شده‌اند كه محققین بطور كلی آنها را به سه دسته ایستا، پویا PNF تقسیم نموده‌اند. روش كششی ایستا عبارت است از كشیدن عضله تا نقطه احساس مقاومت و حفظ این وضعیت به مدت ۶ تا ۶۰ ثانیه شیوه كششی پویا، متضمن حركات تابی یا فعال می‌باشد. در این نوع كشش، گروه عضلات در حالت كشیدگی نگه داشته نمی‌شوند، بلكه از حركات پویای مكرر در یك زمان كوتاه استفاده می‌شود. به عقیده كنت و وس، PNF عبارت است از تسریع یا توسعه مكانیسم عصبی، عضلانی از طریق تحریك گیرنده‌های عمقی

از رایج‌ترین روشهای PNF كه ورزشكاران در تمرینات خود مورد استفاده قرار می‌دهند، روش SRHR است كه به عقیده برخی محققین انعطاف‌پذیری را بیش از سایر روشهای كششی معمول PNF افزایش می‌دهد. روش SRHR شامل انقباض ایستای عضلات مخالف، پس از انقباض عضلات موافق است و از آنجاییكه هر دو گروه عضلانی موافق و مخالف در این روش منقبض می‌شوند، با تحریك گیرنده‌های عمقی درون عضلانی از طریق بازداری اتوژنیك و بازداری دوسویه موجب انبساط (راحتی) در عضله تحت كشش می‌شود.

متون متعددی كه از روش SRHR استفاده كرده‌اند، هر كدام زمانهای متفاوتی را برای نگهداری MVIC توصیه نموده‌اند. در حالیكه برخی از متون زمان مشخصی را برای MVIC ذكر نكرده‌اند، برخی از محققین ۳ ثانیه MVIC را در روشهای مختلف PNF مورد حمایت قرار داده‌اند. در مطالعات دیگر ۵ ثانیه و ۶ ثانیه MVIC  نیز مورد استفاده قرار گرفته است. بعلاوه، ابهام وقتی بیشتر می‌شود كه محققان ۷ ثانیه، ۷ تا ۸ ثانیه، ۱۰ ثانیه، ۱۵ ثانیه و حتی تا بیش از ۲۰ ثانیه MVIC  را نیز بكار برده‌اند.

مطالعه حاضر تأثیر ۵، ۱۰ و ۱۵ ثانیه MVIC در كشش PNF به روش SRHR را بر توسعه دامنه حركتی مفصل ران مورد بررسی قرار می‌دهد. در واقع محقق در جستجوی پاسخ به این سؤال است كه آیا بین زمانهای ۵، ۱۰ و ۱۵ ثانیه MVIC در روش SRHR تفاوتی وجود دارد یا خیر؟

فهرست مطالب :

 1. فصل اول : مقدمه و معرفی
 2. مقدمه
 3. بیان مسأله
 4. ضرورت و اهمیت تحقیق
 5. اهداف تحقیق
 6. پیش‌ فرض های آزمون
 7. فرضیه‌ های تحقیق
 8. محدودیت‌ های تحقیق
 9. متغیرهای تحقیق
 10. تعریف عملیاتی واژه‌ ها و اصطلاحات
 11. فصل دوم : ادبیات و پیشینه تحقیق
 12. مقدمه
 13. انعطاف پذیری
 14. انواع انعطاف پذیری
 15. عوامل محدود کننده انعطاف پذیری
 16. فواید برنامه تمرینی کششی
 17. کشش عضلانی و پیشگیری از آسیب
 18. رخداد های هنگام کشش عضلانی
 19. چه موقع کشش را انجام دهیم؟
 20. مبانی نروفیزیولوژیک کشش
 21. دوک های عضلانی
 22. اندام وتری گلژی
 23. بازتاب کششی
 24. مهار خودبخودی (بازتاب کششی معکوس)
 25. بازداری دوسویه
 26. انواع تکنیک های کششی
 27. کشش بالستیک (پویا)
 28. شش ایستا
 29. کشش تسهیل عصبی – عضلانی گیرنده‌ های عمقی (PNF)
 30. کشش به روش SRHR
 31. رابطه مدت انقباض ایستا در PNF و افزایش دامنه حرکتی
 32. فصل سوم : روش شناسی تحقیق
 33. جامعه آماری
 34. نمونه و روش نمونه‌ گیری
 35. ابزار اندازه‌ گیری
 36. نوع تحقیق
 37. طرح تحقیق
 38. مراحل اجرای تحقیق
 39. اجرای پیش‌ آزمون
 40. برنامه یک جلسه تمرین
 41. شیوه اجرای یک نوبت (ست) از برنامه تمرین
 42. فصل چهارم : تجزیه و تحلیل آماری
 43. مقدمه
 44. توصیف آماری داده‌ ها
 45. آزمون فرضیه‌ های تحقیق
 46. فصل پنجم : بحث و نتیجه گیری
 47. مقدمه
 48. خلاصه تحقیق
 49. یافته‌ های تحقیق
 50. بحث و نتیجه‌ گیری
 51. پیشنهاد برخاسته از تحقیق
 52. پیشنهادات برای تحقیقات بعدی
 53. منابع

این متن فقط قسمتی از  انعطاف پذیری و تمرینات كششی می باشد

جهت دریافت کل متن ، لطفا آن را خریداری نمایید

نوع فایل : ورد (doc)

حجم فایل : ۹۳ کیلوبایت (zip)

تعداد صفحات : ۱۱۷ صفحه

قیمت فایل فقط 7,000 تومان

خرید

برچسب ها : پایان نامه انعطاف پذیری و تمرینات كششی , انعطاف پذیری و تمرینات كششی , پایان نامه انعطاف پذیری , دانلود پایان نامه , انعطاف پذیری , تمرینات كششی

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر
بسته آموزشی کسب در امد از تعمیر لامپ کم مصرف (تخفیف 50%به مدت محدود)

لذت درآمدزایی ساعتی ۳۵٫۰۰۰ تومان در منزل
فقط با ۵ ساعت کار در روز درآمد روزانه ۱۷۵٫۰۰۰ تومانی

دانلود بسته آموزشی کسب در امد از تعمیر لامپ کم مصرف (تخفیف 50%به مدت محدود)