امروز: چهارشنبه 2 بهمن 1398
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
لینک دوستان
بلوک کد اختصاصی

فاز متر چند منظوره

فاز متر چند منظوره دسته: برق ، الکترونیک و مخابرات
بازدید: 69 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 2276 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 30

فازمتر ها بیشتر به شكل پیچ گوشتی ساخته می شوند فازمتر در اصل وسیله ای است برای تشخیص سیم فاز از سیم نول (پیچ گوشتی وسیله‌ای است که با استفاده از خاصیت اهرمی در باز و بسته کردن انواع پیچ کاربرد دارد از این وسیله بنا به محل و نوع پیچ با انداره‌های مختلف استفاده می‌شود) هرگاه نوك فازمتر را داخل یكی از خانه های پریز یا سر سیمی كه برق در آن ج

قیمت فایل فقط 2,900 تومان

خرید

 فاز متر چند منظوره

مقدمه:

فازمتر ها بیشتر به شكل پیچ گوشتی ساخته می شوند. فازمتر در اصل وسیله ای است برای تشخیص سیم فاز از سیم نول.

 (پیچ گوشتی وسیله‌ای است که با استفاده از خاصیت اهرمی در باز و بسته کردن انواع پیچ کاربرد دارد.

از این وسیله بنا به محل و نوع پیچ با انداره‌های مختلف استفاده می‌شود.)

هرگاه نوك فازمتر را داخل یكی از خانه های پریز یا سر سیمی كه برق در آن جریان دارد بگذاریم و انگشت دست را روی پیچ انتهایی دسته آن قرار دهیم اگر لامپ آن روشن شد آن سیم فاز است.

دكمه ای كه در انتهای فازمتر قرار دارد و باید آن را فشار دهید.

در بعضی از اجسام انتقال بار الكتریكی از منطقه ای در درون جسم به منطقه دیگر آن به آسانی صورت می گیرد و در بعضی چنین نیست.

به عنوان مثال اگر سر یك سیم مسی را به میله نایلونی باردار و سر دیگر آن را به یك گلوله چوب پنبه ای كه در ابتدا بدون بار است وصل كنیم با نزدیك كردن اجسام بار دار دیگر معلوم می شود كه گلوله باردار شده است.بنابراین به سیم مسی كه در آن انتقال بار صورت می گیرد جسم رسانا گویند.

تعریف رسانایی از دیدگاه جریان الكتریكیاجسامی كه می توانند جریان الكتریسیته را بدون اتلاف زیاد ( با مقاومت الكتریكی كم ) از خود عبور دهند رسانای الكتریسیته خوانده می شوند. افرادی كه بیشتر با وسایل برقی كار می كنند ، در هنگام كار از وسایلی استفاده می كنند كه برق آنها را نگیرد.به عنوان مثال كفشهای مخصوص پوشیده و مشغول كار می شوند.یعنی از آنجا كه بدن انسان رسانا است ، از این رو برای اینكه جریان برق از طریق بدن انسان به زمین منتقل نشود ، ( چون در این صورت برق گرفتگی اتفاق می افتد ) باید از كفش های مخصوص یا دستگش های مخصوص استفاده كنند .

 دسته فازمتر ماده ای عایق است و لذا می توان با استفاده از آن به راحتی برای تشخیص وجود یا عدم وجود جریان برق استفاده نمود. در کلیه این موارد باید اطلاع داشته باشیم که چه اجسامی ‌قابلیت انتقال جریان الکتریسیته را دارند و چه موادی فاقد این قابلیت هستند. اصطلاحاً اجسام دسته اول را رسانا و اجسام دسته دوم را عایق یا نارسانا می‌گویند. [ویرایش ] رسانایی الکترونی برای پی بردن به دلیل رسانش می‌توان ساختمان مواد رسانا را مورد توجه قرار داد. از جمله مواد رسانای بسیار معروف فلزات هستند. ویژگی عمده فلزات از نظر خصوصیت الکتریکی این است که این مواد دارای الکترونهای آزاد هستند. این الکترونها را اصطلاحا حاملین بار می‌گویند. هنگامی ‌که اتمهای منزوی برای تشکیل جسم جامد فلزی با هم ترکیب می‌شوند، الکترونهای لایه خارجی اتم، مقید به اتمهای منفرد باقی نمی‌مانند، بلکه آزادانه در سرتاسر حجم جسم جامد حرکت می‌کنند. زمانی که در جسمی ‌جابجایی بار صورت می‌گیرد، می‌گویند از جسم جریان الکتریکی می‌گذرد. بنابراین اگر فلزی را در مسیر جریان الکتریکی قرار دهیم، این جریان توسط الکترونهای آزاد منتقل می‌شود و ازاینرو خاصیت رسانایی بیشتر متوجه حاملین بار و سرعت آنهاست. البته غیر از فلزات رساناهای دیگری نیز وجود دارند. از این جمله می‌توان به محلولهای آبی نمکها و اسیدها و بسیاری از اجسام رسانای دیگر اشاره کرد در این مواد رسانایی به شیوهٔ یونی انجام می‌گیرد.

اهمیت اجسام رسانا در زندگی امروزی اجسام رسانا نقش بسیار اساسی ایفا می‌کنند. به عنوان نمونه، می‌توان به سیمهای انتقال اشاره کرد که به این وسیله جریان برق تولید شده در نیروگاه‌ها به شهرها و مناطق مسکونی منتقل می‌شود. البته اهمیت مواد رسانا تنها به این مورد خاص که اشاره شد، محدود نمی‌شود. اگر وسایل برقی خانگی را مورد توجه قرار دهیم و به مواد مختلف رسانا که در ساختمان آن بکار رفته است، توجه کنیم، اهمیت این مواد بیشتر واضح خواهد بود.

فرق بارز اجسام رسانا و عایق شیشه جزو موادی است که الکتریسیته را هدایت نمی‌کنند، اما این امر دلیل بر این نیست که بارهای الکتریکی اصلاً نمی‌تواند از شیشه و یا هر ماده عایق دیگری عبور کنند، بلکه بار الکتریکی از مواد عایق نیز عبور می‌کنند، اما باری که می‌تواند از اجسام نارسانا در مدت زمان معینی عبور کند (با مساوی بودن شرایط) بسیار کمتر از باری است که از رسانایی با همان شکل و اندازه عبور می‌کند.

بنابراین وقتی که گفته می‌شود جسمی ‌نارسانا است، این فقط به معنی این است که در این مورد می‌توان از بارهایی که می‌توانند از آن بگذرند، صرفنظر کرد.

برای روشن شدن یك لامپ احتاج به یك فاز و یك نول داریم. نول یعنی اتصال بدنه و فاز یعنی اتصال برق ، كه باید هر دو اتصال با هم باشند. فاز مثبت و نول منفی است.

چند نكته ی جالب :

اتصال برق به پشت دست خطرناك تر است یا كف دست؟

فرقی نمی كند ؛ زیرا مقاومت بدن در تمام نواحی یكی است اما چون پشت دست حساس تر است تحریك پذیری آن بیشتر بوده و سوختگی در آن شدید تر است.

آیا آتش سوزی ناشی از اتصالی برق را می توان با آب خاموش كرد؟ چرا؟

هیچ ربطی به برق ندارد؛باید ببینید ماده سوختنی چه چیزی است و بر مبنای آن ماده خاموش كننده را انتخاب نمایید.

چرا سیم های برق را نباید از نقاط خیس و نمناك عبور داد ؟

زیرا آب به راحتی نقش الكترولیت را بازی نموده و به شدت جریان برق را از خود عبور می دهد.

اگر جای فنر و مقاومت داخل فازمتر را عوض كنیم ، چه تغییری در عملكرد فازمتر ایجاد می شود؟

قاعدتا نباید تاثیری داشته باشد ، اما از آنجاكه طول ذغال مقاومتی كوتاه است، اگر سر و ته ببندید احتمال دارد كه فنر به انگشتی اتصال كرده و خدای نكرده فرد را به دیار باقی بفرستد.

چرا نمی توان از سیم تلفن به جای سیم افشان برای اتصال به پریز 220 ولت استفاده كرد ؟

چون سطح مقطع سیم تلفن بسیار كمتر از سیم افشان است ، لذا مقاومت آن در برابر عبور جریان لازم برای تجهیزات الكتریكی بالا می رود؛ در نتیجه سیم می سوزد.

چرا توصیه می شود كه بهتر است به جای سیم لخت كن از سیم ین یا انبر دست استفاده نشود؟

فقط جنبه ایمنی برای عدم آسیب رسیدن به انگشتان می باشد.

شخصی از فازمتر برای تعیین سیم فاز استفاده  و مشاهده می كند كه حتی وقتی كه به هوا می پرد و تماس پاهایش با زمین قطع می شود باز هم فاز متر روشن می ماند، علت چیست ؟

 علت آن است كه بدن انسان به میزان جریانی كه لامپ فازمتر برای روشن شدن نیاز دارد؛امكان دریافت الكترون را دارا می باشد.

در چه موقعی با اینكه مصرف كننده های برق منزل قطع هستند كنتور هنوز كار می كند؟

زمانیكه در نقطه ای برق دزدی یا اتصال به زمین از سیم فاز وجود داشته باشد.

قیمت فایل فقط 2,900 تومان

خرید

برچسب ها : فاز متر چند منظوره , Multipurpose Meter Phase , روژه , پژوهش , شهرسازی‌ , معماری , مقاله , جزوه , تحقیق , دانلود پروژه , دانلود پژوهش , دانلود مقاله , دانلود جزوه , دانلود تحقیق

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر
بسته آموزشی کسب در امد از تعمیر لامپ کم مصرف (تخفیف 50%به مدت محدود)

لذت درآمدزایی ساعتی ۳۵٫۰۰۰ تومان در منزل
فقط با ۵ ساعت کار در روز درآمد روزانه ۱۷۵٫۰۰۰ تومانی

دانلود بسته آموزشی کسب در امد از تعمیر لامپ کم مصرف (تخفیف 50%به مدت محدود)